Etiketler

, ,

Hemen her gün e-posta adresime ya da facebook hesabıma “Nasıl yarışabilirim?” ya da “Nasıl yarış pilotu olabilirim?” tarzında sorular alıyorum ve herkesle ayrı ayrı ilgilenip; soruları tek tek cevaplamaya özen göstersem de, her zaman müsait olamıyorum. Bu yazıyı sorularınıza cevap vereceğini düşünerek hazırladım; umarım faydalı olur. İşte cevaplar;

Yarış pilotu dediğinizde otomobil sporlarının herhangi bir dalıyla uğraşan insan akla gelir. Yani pistte yarışan sürücü de, rallide yarışan sürücü de yahut karting yapan sürücü de yarış pilotudur. Yarış pilotu olmak istiyorsanız, öncelikle hangi branşta yarışmak istediğinize karar vermelisiniz. Türkiye’de otomobil sporlarının şu branşlarında yarışlar düzenlenmektedir: Ralli, Pist, Off-Road, Tırmanma, Otokros, Karting ve Drag.

RALLİ: Kısa ve öz anlatmak gerekirse, trafiğe kapalı orman yollarında tekli çıkışlar halinde yapılan otomobil sporudur. Etabı en kısa sürede geçen pilot, o etabın birincisi ilan edilir. Diğer branşlara oranla daha meşakkatli ve pahalı bir branş olsa da bence en zor ve en zevkli olanıdır.

PİST: Adı üstünde pistlerde, çoklu çıkışlar halinde organize edilen yarış türüdür.

OFF-ROAD: Hızdan ziyade zorlu engelleri aşmaya odaklı olan branştır.

TIRMANMA: Rallinin küçük kardeşi gibi düşünebilirsiniz. Asfalt bir tırmanma parkuru vardır ve herkes sırayla start alıp parkuru en kısa sürede tamamlamaya çalışır.

OTOKROS: Rallinin diğer küçük kardeşidir. Toprak pistte, tekli çıkışlar halinde, yine “time trail” usulü ile yapılan yarıştır.

KARTİNG: Profesyonel karting araçları ile pistlerde, çoklu çıkış formatında yapılan branştır.

DRAG: Bilmeyen var mı?

Evet. Branşı seçtiyseniz, sıra yarışacağınız otomobile geldi. Binek araçla bu branşlardan sadece drag yarışlarına katılabilirsiniz. Drag ve karting haricindeki yarışlarda ise aracınızda takla kafesi, yarış koltukları, özel emniyet kemerleri, yangın söndürücüler kısaca o branşın kurallarına göre hazırlanmış bir araca ihtiyacınız olacak.

1-Kurallara uygun şekilde bir araç hazırlamak: Çok pahalıya gelir, zaman ve emek ister. Hiç gerek yok.

2-Kurallara uygun hazırlanmış bir aracı satın almak: Bu sporda uzun vadede bulunmak istiyorsanız mantıklı bir hamledir ama spora yeni başlayanlar için uygun olduğunu düşünmüyorum.

3-Araç kiralamak: Ralli, pist, karting, tırmanma ya da otokros yapacaksanız, bu branşlarda yarışan otomobiller hazırlayan, yürüten, servis veren ciddi garajlar mevcut. Mahalli bir otokros yarışında yaklaşık 2.000 TL’ye her şey (araç kirası, lastik, yakıt, servis) dahil bir ralli otomobili kiralayabilirsiniz. Ayrıca evet! Aracı çakarsanız siz ödersiniz. İlk yarışını yapacaklar için olayı görmek adına ideal bir seçenektir.

Gerekli donanımlara sahip bir araçtan sonra size de şart olan bazı donanımlar var. Özellikleri branşa göre değişen yarış tulumu, kask, eldiven gibi ekipmanlar mahalli yarışlar için kolay ve ucuz yoldan bulunabilir ama “Ulusal ralli yarışlarından birine gireceğim arkadaş!” diyorsanız sadece kıyafet için 5.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. 0 km kıyafetleriniz sizi 5 yıl boyunca yarıştıracaktır. Bkz. Homologasyon.

Araç tamamsa, işin kayıt-kürek kısmı kaldı. Sandığınız gibi, yarışmak için eğitim almış olmanıza gerek yok fakat bence kesinlikle eğitim almış olunmalı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED’ten, yarışacağınız branşa uygun lisansları talep edersiniz. Onlar size hesaba yatırmanız gereken miktarı söyler ve bu kadar. Lisans fiyatları www.tosfed.org.tr’de mevcut.

Son olarak, katılacağınız yarışın kaydını yaptırmalısınız. Kayıt ücetleri branşa göre değişmekle birlikte, genellikle 300-800 TL arasında oluyor. Kaydı da yaptıktan sonra kıyafetlerinizi giyip, “yarış pilotu” sıfatıyla siz de gazlayabilirsiniz. Umarım bu yazı, aklınızdaki sorulara cevap olmuştur. “Deli işi” olan bu sporda sizin de bulunmanıza katkı sağlayabilirsem ne mutlu bana.

About these ads