Skip to content

YAĞIN ÖTESİNDEKİ AYIP

Pazarlama dehası değilim ama bir ürünün isminin, satıldığı memlekette okunabilir olması gerektiğini bilirim. Bakın Bridgestone’a, İngilizce bilmeyen müşterilerin telaffuz edemedikleri marka ismi yüzünden mahçup olmalarını engellemek için “emniyet lastiği” kampanyasını başlattı ve herkesin gövdesine lastik geçirip reklam yaptı; yapıyor. İşe yaramış mı dersiniz? “Emniyet lastiği” reklamlarından sonra Bridgestone bayilerine gelen müşteriler, marka ismini telaffuz etmek yerine doğrudan “emniyet lastiği” demeye başlamışlar. Olay budur!

Öte yanda ise Castrol, ‘feys’te paylaşım rekorları kırıp viralin dibine vurmak umuduyla iki tane z.bidi tutmuş ve daimi müşteri kitlesi olan kamyon şoförlerinin Durashield isimli yağı okurken iki büklüm olmalarını kayda almış. Görünce çılgına döndüğüm az şeyden biri, insanların aşağılanmasıdır sevgili Castrol. Bundan sonra Shell var, Mobil 1 var, Total var… Fıkrasına gülünmeyen adam Castrol seni!

7 replies »

 1. Yazı yerinde bir tepki, tebrik ederim.
  Bir teneke yağ hediye ederek saçma sapan bir isme sahip markanın reklamı Türk insanıyla dalga geçme teması üzerinden yapılmamalıydı..

 2. selam,
  videoyu youtube dan izledim ve bu denli tepki gosterilmesi gerektigini dusunmuyorum. Global markaların urun stratejilerinde yine global kararlarla ilerlemesi yonunde baskılar oldugunu eski calıstıgım sirketimden cok iyi biliyorum. Burada gordugum -nacizhane fikrimdir- yabancı kelime ile kendilerini “ti”ye almışlar ve bunu da o kitle uzerinden yansıtmışlar…

   • ismail bey selam tekrar, haklı olabilirsiniz ama boylesine buyuk bir markanın bu sekilde hareket edecegi ihtimalini pek dusunmuyorum. video alt kısmındaki acıklama tonu bende boyle bir izlenim bırakıyor ama dedigim gibi bu benim algım.

 3. Videoyu yazınızı okuduktan sonra izledim. Büyütüldüğü kadar aşağılama olduğunu düşünmüyorum, zira, izleyenler kadar videodaki şöför arkadaşlarda yeni ürünün ismi ile eğleniyorlar. Aksine markayı ön plana çıkarmadan yapılmış, hedef kitle ile direk bire bir temas edilerek hazırlanmış eğlenceli ve samimi bir çalışma olmuş. Bu arkadaşlar yerine, ajanslardan kiralanmış, manken oyuncular ile bu tarz bir reklam filmi çekilseydi esas o zaman samimiyetsiz olurdu.

  • Vidyodaki kamyon şoförleri eğleniyorlar çünkü youtube’da reklam olacaklarından haberleri var mı şüpheliyim. Viral reklam, elbette ajanslardan seçilmiş mankenlerin oynadığı bir reklamdan daha samimidir ama viral yanlış şekilde yapılmış diye inanıyorum. Neticede insanların yapamadığı bi’şeye gülüyoruz; ben elimde olmadan rahatsız oluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: