Skip to content

2013 RANGE ROVER

42 yıl önce yollara çıkmış; eski ismiyle 4×4, modern -ya da tiki- deyişle SUV sınıfının gelişmesinde büyük rol oynamış bir otomobil Range Rover. Ve 42 yıl sonra 4. nesliyle yeniden karşımızda. Yumuşatılmış hatları, Evoque’u andıran ön farları ve siyah tavan opsiyonu ilk dikkat çeken değişiklikler olsa da bu değişimi sıradan bir makyaj operasyonu sanmayın; Yeni Range, koca gövdesinin altında gerçek bir devrim barındırıyor.

Yeni Range Rover’ın selefinden 420 kg daha hafif olmasını sağlayan alüminyum gövdesi ve ilerleyen satırlarda sayacağım teknik yenilikler için JLR (Jaguar – Land Rover) grubu 1 milyar liradan fazla para harcadı. Fazla kilolarından kurtulan minik! Range hiç olmadığı kadar dinamik olacak ve elbet daha az tüketecek.

Güncel V8 dizelin yerini alacak olan TDV6 dizel motor, kaybettiği iki silindire rağmen 254 beygirin yardımıyla eskisi kadar performans -giden 420 kg sağolsun- sağlayacak. Diğer motor seçenekleri ise 332 beygirlik 4.4 TDV8 dizel ve 503 beygirlik 5.0 benzinli V8. Benzinli V8, yeni ayıcığı 5.1 saniyede 100 km hıza ulaştıracak. Şaka gibi…

Kaybettiği ağırlığa rağmen 3.5 tonluk çekme potansiyelini koruyan otomobil, meşhur off-road yeteneklerinden de hiçbir şey kaybetmemiş gibi görünüyor: Maksimum su geçiş yüksekliğini eskisine göre 200 mm artırarak 900 mm’ye çıkarmış. Ayrıca arazi sürüş modları artık sürücü tarafından ayarlanmak zorunda değil. Otomobil, zemin şartlarını otomatik algılayıp sürüş modunu ve yüksekliğini kendisi ayarlayabilecek.

İç mekan, minik değişiklikler hariç eskisiyle benzerlik gösteriyor. İşçilik kalitesi daha da yukarı taşınmış ve dokunmatik bir ekrana yer verilmiş. Son olarak bazı ilginç sayıları paylaşıp sizi fotolarla başbaşa bırakacağım. Yeni Range Rover’ın gövde birleşimi 142 saniyede tamamlanıyor ve gövdesinde toplam 3722 perçin bulunuyor. İç ve dış mekanda sunulan kişiselleştirme seçenekleri sayesinde 18.000 çeşit Range Rover satın alabiliyorsunuz. Tabi bir şartla;

Otomobilin tanıtım klibi;

Bol fotoğraflı galerinin tadını çıkarın;

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: