Skip to content

STAJYER EHLİYET DÖNEMİ 2013’LE BİRLİKTE BAŞLIYOR!

Milli Eğitim Bakanlığının derinliklerinden aldığım bir duyuma göre stajyer ehliyet dönemi 2013’le birlikte başlayacak. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları 2 yıl boyunca ‘stajyer sürücü’ olarak araç kullanacaklar ve bu süre içinde yapılan hatalar tolere edilmeyecek. Ayrıca 5-10 dakikalığına tenha bir caddede yapılan dandik sürüş sınavları da tarih olacak ve yeni uygulamayla birlikte sürüş eğitimleri AB standartlarına kavuşacak. Hoş AB standartlarında eğitim verecek hocalar nereden bulunacak orası büyük bir muamma… ABS’nin mantığını dahi bilmeyen, emniyet kemeri kullanmaktan aciz, ‘kaldır arabayı, geç sınavı’ hocalarla bu iş ne kadar verimli olur bilmiyorum. Her zamanki gibi ‘stajyer ehliyet’ kervanı da yolda düzülecek diye beklemekteyim.

Yine de, ehliyet olayına çeki düzen vermek adına atılmış bu adımı sonuna kadar destekliyorum. Umarım bir sonraki adım, mevcut ehliyet sahiplerinin sınava tabi tutulması ve geçemeyenlerin ehliyetlerine el konması olur. Yoksa bizim adam olacağımız yok.

22 replies »

 1. Bence kurallar ağır 2 yıl cok uzun bir sürec sonucta bu arabayı sürenler insanlar hatasız insan olmaz bazı zamanlar gelir kırmızı ışıkta gecmek zorunda kalabılırsın durum musaitse bence yeni ehliyet alanlara bakıcaklarına torpille verdikleri ehliyetlere bakmalılar daha yararlı olur

  • Umut Bey, bu şartlar az bile bence. Dediğiniz gibi hali hazırda ehliyet sahibi olanlar illa ki değerlendirmeye alınmalı ama yeni alacaklara da öyle kolayca verilmemeli.

 2. ismail bey umut bey haklı zamnında ehliyetini almısn konusuyosun bende 2012 son ayların e sınıfı 2013 subatta a2 sınavına girdim 2yıl kendim araçla cıkmam trafige ehliyeimi usta sürücüsü diye alırım buda çözüm degil bence bos seyler bunlar

  • Gökhan selamlar;

   Ehliyet aldıktan sonra, ehliyet için harcadığım paranın çok daha fazlasını yarış eğitimlerim için harcamıştım ama kişisel durumlarımızı ortaya koyarak bir olayın doğruluğunu ya da yanlışlığını konuşmak mantıksız olur. Hele bunun gibi toplumu ilgilendiren bir durumu incelerken daha genel düşünmekte yarar var. Düşüncem şudur: Evet ehliyet alımları çok zor olsun, uzun sürsün, sıkı denetlensin ama bunun yanında mevcut ehliyet sahipleri de tıpkı araçların muayene edildiği gibi belli aralıklarla doğru düzgün bir sürücülük testine tabi tutulsun. Geçenler geçsin, kalanlarsa geçene kadar araç kullanamasın. Yoksa biz her bayram yüzlerce insanın yollarda ölmesine şaşırmamaya devam ederiz.

 3. Şimdi stajyer ehliyeti 16 yaşında alıp,18 yaşında asıl ehliyeti mi alacağız ? Yoksa 18 yaşında stajyer ehliyeti alıp 20 yaşında mı asıl ehliyeti alacağız ? Hangisi ? Yardımcı olursanız sevinirim. Ve bu yasa ne zamanda itibaren geçerli kesin olarak ?

 4. bence de çok saçma bir sistem alkolikler yüzünden kazalar oluyorsa bizim suçumuz ne ayrıca iki çok fazla yani bir yıl yapsanız neyse de yani bir de hata yapar insan netice de umut beye sonuna kadar katılıyorum bizim gibi kendi halinde insanları cezalandıracaklarına torpille alanların önünü kesmeleri gerekir diye düşünüyorum..

 5. çok güzel uygulama fakat yıl uzun bir süre. Benim fikrim ehliyet alacak kişinin profesyonel bir şekilde direksiyon sınavı olması, o sınavdan alacağı puanla stajyer olacağı süre zarfı belirlenmesi ve o süre bitince tekrar sınava girip ehliyetini alması. Çünkü hepimiz biliyoruz etrafta ehliyetsiz araba kullanan çok insan var ve bazıları gayet güzel kullanabiliyor. Böylece güzel araç kullanabilenler içinde avantaj olur. çünkü yukarıda söylenildiği gibi bazen ceza işlemek zorunda kalınabilir ve o kişi iyi araç kullansa bile ona dez avantaj olur

 6. millet yüzünden bizim ehliyet almamız zorlaşıyo bence bu adalet değil insan gibi araba kullancaklara yapılan büyük bi haksızlık bu başında bu yasa çıksaydı yada hiç çıkarmıcaklardı çok saçmaa hiç bişyin eğimeyeceğini herkez biliyo gittikce zorlaştırıyolar haksızzlıkkkkkkkk bu katiyenn buna karşıyım sarhoşları düşünüp böle bişey çıkartıyolar hiç düşnmüyola ama insan gibi araba kullanmak isteyenlerii bence yürürlüğe girmeden kaldırılsınn!!

  • Bilmiyorum yazıda ben mi açık olamadım yoksa sizler anlamak mı istemiyorsunuz. Diyorum ki herkese zor olsun, ehliyeti olanlar da tekrar sınava alınsın, geçemeyenler sıfırda başlasın.

   Biz kolayca aldık, siz ölün diyen yok. Buyursunlar hepimizi teste tabi tutsunlar.

 7. B sınıfı ehliyeti olana’da ehliyet büyütmek istediğinde bu yasa gecerlimi ? birde E-D sınıfını beraber sınıf ehliyetlerini alabiliyormuyuz ?

 8. ben 18 yaşındayım kasımda 19 gün alıcam acaba ve yazılıcam acaba bu yasa benim içinde gecerlimii ??

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: