İçeriğe geç

MERCEDES-BENZ A180 AMG

DSC_9669Eski A-Serisi’ni unutun. Üstte fotoğrafını gördüğünüz, altta detaylarını okuyacağınız yavru, bildiğimiz A’dan fazlasıyla farklı bir otomobil. MPV’den ziyade, olması gerektiği gibi, hatchback’e benziyor; tasarımı çok, çok, çok, … , çok nefis ve artık genç kullanıcıları hedef alıyor. Hazırsanız detaylara geçelim;

Kabul ediyorum; Yeni A, her yönüyle ‘tam kıvamında’ Golf 7’den ya da konu sürüş eğlencesine gelince rakiplerine nal toplatan 1 Serisi’nden daha seksi görünüyor. AMG pakete özgü sportif detayların yanında zarif ve temiz bir tasarımı var. Genel hatlarıyla Volvo V40’la çok benzeştiğini ise yeni fark ettim. Premium hatch sınıfının güzellik katsayısı artıyor!

DSC_9522

İç mekanda ise vagonlar dolusu kalite taşınıyor. Genel kalite hissi oldukça iyi; üstüne bir de AMG paketin sportif detayları eklenince kendinizi minik bir SLS’te hissediyorsunuz. Seksüel objeleri andıran koltuklar, SLS kıvamındaki havalandırmalar ve göstergeler nefis. Konsolun üstünde yer alan ‘elmamsı’ ekran ise emanet gibi duruyor. Mercedes tasarımcıları, konsolun genel yapısı müsaade etmediği için böyle bir yol izlediklerini ve ilerleyen dönemde o ekranın sökülüp takılabilir minik bir tablet olacağını belirtseler de ekranımız bu haliyle pek sevilmedi; ben demiyorum okurlarım diyor.

Arka kısım için haberler kötü. İniş binişler dar kapı aralığı yüzünden biraz zahmetli; baş ve diz mesafesi yeterli olsa da kısa camlar yüzünden arkada karanlık ve boğucu bir ortam hakim. Bu durum sadece arkadaki yolcuları değil, kısıtlı arka ve kör nokta görüşü yüzünden sürücüyü de zor durumda bırakıyor. Bagaj hacmi ise rakiplerden daha küçük fakat şehir içi kullanımı için yeterli sayılabilir.

169599_451090521605320_699861951_o

Gelelim benim için en önemli mevzuya, yani sürüş özelliklerine… A’yı teste aldığım gece kar yağıyordu ve yerde birkaç parmak kar vardı. Daha evvel testini okuduğunuz 118i‘nin sahibi olan arkadaşımla birlikte A sapığı iki arkadaşımı da yanıma aldım ve bu testi iki otomobili de kullanarak yaptık. Aslında 118i’nin direkt rakibi A200 fakat aradığımız şey performans farkından ziyade sürüş karakterleri arasındaki farktı. Bu yüzden sorun yok.

Önce A’ya geçiyorum. Sürüş pozisyonu kesinlikle çok iyi, direksiyon açısı ve koltuk yerleşimi gerçekten sportif. İlk vites geçişini direksiyondaki koldan yapıyorsunuz; alışınca oldukça kullanışlı. Karla kaplı yollara çıkıyoruz; sürüş hissedilir biçimde sert; otomobil yön değiştirmekte hevesli davranıyor; girdilere net cevaplar verebiliyor ve ön kısım iyi tutunuyor. Direksiyon çok hisli değil. 1.6 turbo motor ve çift kavramalı şanzıman iyi çalışıyor. ESP’yi isteseniz de kapatamıyorsunuz; bu, genel kullanıcı profili için iyi bir durum fakat önünüzde yan giden çirkin 118i’ye gereken cevabı vermek istiyorsanız hiç uğraşmayın; rezil olursunuz. En kaygan yol koşullarında bile kontrol daima sizde kalıyor. Hatta şöyle diyeyim, A’yı isteseniz de kaydıramıyorsunuz. Tecrübesiz sürücüler için oldukça iyi…

Dönüşte BMW’nin direksiyonuna geçiyorum ve karlı köy yollarında farlarım genellikle yolun dışını aydınlatıyor. 1, apayrı bir dünya ve sınıfındaki hiçbir otomobilde olmayan sürüş eğlencesine sahip. Mükemmel mi? Hiçbir otomobil mükemmel değildir. Turbo yüzünden yan gitme açınızı ayarlamak çok zor ve iç mekan Mercedes kadar kalite kokmuyor.

DSC_9805Bir kahvecide oturup moka yudumlarken A’nın notunu vermek için kafa patlatmaya başlıyoruz. İşte madde madde o muhabbet;

-Dış tasarımına diyecek hiçbir şey yok; bence sınıfının en seksi otomobillerinden biri.

-İç mekan için de benzerini söyleyebilirim. Koltukları ve sürüş pozisyonu çok iyi; genel kalite düzeyi Mercedes’e yakışır seviyede; SLS’i anımsatan detaylar iç gıdıklayıcı fakat görüş açıları çok dar ve arka kısımda basık bir hava var.

-Bence bu otomobilin tasarımı ve kalitesiyle ilgili büyük bir yanlış yok fakat sürüşü gereğinden fazla sert. Büyük jantlar hem ses yapıyor, hem de sürüş kalitesini bozuyor.

-Eski A’ya göre büyük bir devrim fakat sınıf liderliği için fazla marjinal bir otomobil.

-Tasarım ve iç mekan kalitesi sizin için en önemli unsursa A’nın şansı çok yüksek fakat aradığınız şey bir sürüş canavarı ise A’dan tasarımı kadar vahşi ve eğlenceli bir sürüş beklemeyin.

-78.000 lira harcamak için alternatif bir yol. Diğer fiyatlar için buraya bir bakın.

Türkiye’de başka hiçbir otomobil blogunda bulamayacağınız kalitede fotoğraflardan oluşan galerinin tadını çıkarın;

Reklamlar

21 replies »

 1. ESP nin kapatılmadığından eminmisiniz acaba, çünkü kapatılıyor, test güzel ama eksikler var. Elnize sağlık çok güzel yinede. Kitapçıkta nasıl yapıldığı detaylı yazılmış…

  • ESP elbette kapatılıyor; sorun 50 km/s’den sonra otomatik olarak devreye girmesi. Ben servis menüsünden kapattım fakat servis menüsü ‘normal insanlar’a göre değildir.

   Testin beğendiğiniz kısımlarından ziyade, eksik gördüğünüz noktalarını bilmek isterim. Teşekkürler

   • Servis menüsü değil takometre içindeki Assist System, kontrol bölümününden cok rahat bir sekilde saniyeler icinde kapatılıyor . Kullanım kılavuzunda cok güzel açıklıyor.

 2. Tabii , yazayım aracın donanım olarak eksik olması bazı noktalarda eksikler doğuruyor , sizde beklentim aracı Exclusive paketi ile test etmeniz olabilirdi. Yine esp detayı var ancak aracın fren performansına deginilmemis, yine arka taşıyıcının baz versiyonda cok noktali olmasının etkilerini yazmamamissiniz bunu belirtmemdeki sebep hep kıyaslandığı Golf 7 de bir adet çubuktan olusan arka torsiyon olusudur. tabii bu o kadar onemli degil ama Exclusive paket alın yada test edin mercedes kalitesi sizi kendine hayran bırakacaktır.

  Diğer konular,

  *Aydınlatma sistemi nasıl?
  *Multimedia sistemi basil?
  *Digital drivestyle nasıl bir sistemdir, sınıfında ilk olan bir sistemi detaylandirmanizi beklerdim.
  * Tüketim degerlerini beklerdim.
  *

  Bunun gibi bir cok detay var , ancak başlangıçta aracı detaylandirdiktan sonra yazılan maddelerin cogunun cümle sonunun olumlu olmaması beni ayrıca düşündürdü .

  Saygılar sunarım
  Şükrü

  • Madde madde cevaplayayım sizi 🙂

   Maalesef Türkiye’de test aracı seçme şansımız yok. Firma bize hangi paketi yollamışsa onu test etmek durumundayız ki bazen test aracı bulduğumuza bile şükrediyoruz.

   ESP olayını mail’de hallettik; yine tekrarlayayım; kullanıcı menüsünden ESP’yi kapatırsınız doğrudur ama BMW’de olduğu gibi sizi direksiyon ve pedallarla sonsuza kadar yalnız bırakmaz.

   Bağımlı süspansiyon olayı çok soruldu, çok tartışıldı. Daha önce Golf’ün testinde de belirtmiştim. Ben bağımlı süspansiyonu bir eksiklik olarak görmekten ziyade aracın yol tutuş ve konfor özelliklerini ön planda tutmayı tercih ediyorum. A’nın yol tutuşuyla ilgili bir yanlış yok fakat gereğinden fazla sert ve konforsuz. Bu sertlikte AMG paketin devasa jantları da pay sahibi fakat süspansiyonlar genel Mercedes konforuyla uyuşmuyor.

   Aydınlatma gerçekten küçük bir detay, değil A testinde hiçbir testimde yer vermiyorum o konuya. Tüm yazılarımı okursanız daha çok, insanların katalogdan ya da internetten öğrenemeyecekleri şeyleri yazmayı yeğliyorum. Örneğin direksiyon hissi, örneğin süspansiyon karakteri… Multimedya sistemi çakma iDrive gibi hissettiriyordu ve kullanımı rahat değildi. Multimedya ekranı güzel konsolun bütünüyle çok uyumsuzdu. Digital drivestyle’ı inceleme şansım olmadı. Tüketim ise şehir içinde 8.5 litreden aşağı düşmedi.

   • Bende madde madde cevabınızdan sonra kararımı veriyorum BMW amblemimden sıyrıldığınızda daha objektif testler yaparsınız . Çakma İdrive in A ile alakası olmadıgını bunun mercedesin tüm modellerinde kullanıldığını unutmayın . On yargılı yanlış yorumlu testler bunlar.

    Ayrıca tüm yazılarınızı okuyamadım ama BMW yi okumam amblem tutkusunu anlamamda yeterli oldu 🙂

    Saygılar
    Şükrü

  • Linke bakınca ‘Audi A3’ gördüm 🙂 A3 testimi okuyun, A testimi okuyun. Ortada yanlış bir şey yok zaten. A3’ün iç mekanı için neler dediğim ortada. Bu arada A’nın iç mekanı videodaki kadar dandik değildi, çok merak ettiyseniz showroom’da bir inceleyin derim.

 3. Geri bildirim: BMW 116d | İsmail TERZİ
 4. mersedes kasasını renodan aldığını söyleyenler var inanmadım ama kafama takıldı

 5. Merhaba,
  A180 AMG için bir sorum olacak. . Araç merkezi kilitlendiğinde aynaları kapanırken camları otomatik kapanmamaktadır. Bu durum hakkında bilginiz var mı?

 6. Mercedes A180 AMG Night paket mi? Yoksa A180 Urban mi? Urban’a AMG pakette bulunan sunroof ve gece paketini ekledigimizde iki modelin fiyat farki 2000 Euro duzeyine dusuyor. AMG nin super tasarimi ve sportif detaylari, Urban paketin ise konforlu olmasi kafami allak bullak ediyor. Yardim lutfen :))))

 7. selam arkadaşlar bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok memnun olurum.2. el araç almayı planlıyorum ve a180 amg ile a200 amg arasında kaldım arasında 5 bin gibi bir rakam var aynı model yılı sizce a200 için 5 bin fark verilir mi ? ve kafama takılan soru şu cahilliğime verin lütfen urban modelin dolu ile amg arasında pek ayrım yok bunun farkını nasıl anlayabnilirm.?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

INSTAGRAM

BMW’nin uçak motorundan sonra ürettiği en iyi şey: BMW 3 Serisi. Bugün tarihi bir hava meydanında, otomobilin altmışlardan bu yana süren evriminin yedinci durağını anlatıyorum. Doğrusu, otomobil anlatmak nadiren bu kadar keyifli olur... #bmw #3serisi #beklenen3
Yaşlı bir çam ormanının içinden geçerek tırmanmaya koyulmadan önce otomobildeki tüm eşyalarımı sıkıca sabitliyor ve kalkıştan önce son kontrolleri yapan pilotlar gibi sürüş programlarını, gösterge panelini ve diğer kontrolleri gözden geçiriyorum. Hazırım. BMW M2 Competition ve Bir Geçidin İnadı isimli son yazıma profildeki linkten ulaşabilirsiniz. Başlamadan önce kahvenizi hazır edin ve okuduktan sonra kıymetli yorumlarınızı iletmeyi unutmayın. #bmw #m2competition #hahntennjoch #35mm #filmphoto
Günün asosyal saatleri sürüş keyfi için en ideal dakikalardan oluşur. Kimileri bunun için gecenin geç vakitlerini tercih eder ki karanlıkta sürüşün büyüsü farklıdır. Öte yandan, hangi endurans yarışçısına sorarsanız sorun, gün doğumunda direksiyonunda olmanın başka hiçbir şeye benzemediğini söyleyecektir. Gün doğumunda sürüş yapmanın keyfi bir kısa filme konu olmuştur. 1976 yapımı C’etait un Rendez-vous filmi, sevgilisiyle buluşmaya giden bir adamın Paris sokaklarındaki sekiz dakikalık sürüşünü konu alır. Filmde duyduğunuz sesler bir Ferrari 275 GTB’ye ait olsa da kameranın sabitlendiği otomobil bir Mercedes-Benz 450SEL 6.9’dur. Yer yer hatalar yakalayabileceğiniz dublaja rağmen bu film özel bir şehrin gün doğumunda sürüş yapmanın hazzını sanatsal ve kurallara aykırı biçimde ortaya koyar. Öyle ki yönetmen Claude Lelouch filmden sonra tutuklanmıştır. Bu sabah İstanbul için değil günün, yılın en asosyal saatlerinde sürüşe çıktım. BMW Z3 Coupe otomobilimin kaputunda bir kamera yoktu. Ayrıca gördüğünüz analog fotoğraf geçmiş zamandan... Fotoğraf yok, video yok ancak tarifsiz bir hazdan söz edebilirim. Hoş, bu hazzın Claude Lelouch sinematografisi ile 1976’da hakkıyla anlatıldığını bildiğimden, fazla uzatmıyor, sizi filme baş başa bırakıyorum. İzlemek için profilimdeki linki kullanabilirsiniz. #bmw #z3coupe #istanbul #35mm #filmphoto
Avusturya’da bulunan Hahntennjoch şu ana kadar sürüş yaptığım (yapamadığım) en iyi Alp geçidi. Bu geçitteki ilk deneyimimde Abarth 124 Spider kullanmış ancak çabucak pes eden Brembo frenler yüzünden diğer uca ulaşamamıştım. Bu hikaye üç bölüm halinde blogumda yer alıyor. Geçitteki ikinci denemem için tastamam bir spor otomobil olan BMW M2 Competition ile elimi güçlendirmiş ve iki hafta önce Münih’ten yola çıkmıştım. Otomobil her haliyle amaca uygundu ve geçitte kimseler yoktu… Ne var ki, ciddi süratlerle tırmanarak başladığım sürüşün onuncu kilometresinde fotoğrafta gördüğünüz devasa çığ ile karşılaştım. Böylece Oğuz Haksever kadar çaresiz, arkama baka baka geri dönecektim. Dönüş yolunda, bölgedeki alternatif rotalarda M2 ile yağmur altında doya doya sürüş yaptıysam da Hahntennjoch Geçidi tarafından ikinci kez mağlup edilmiştim. Dahası, İstanbul’a dönüp analog fotoğraflarımı banyodan aldığımda, kameramın arızalandığını ve hemen her fotoğrafımın bozulduğunu anlayacaktım. Gördüğünüz gibi geçitle ile çok iyi anlaşıyoruz! Hahntennjoch Geçidi tarafından alt edilmiş bir sürücünün hikayesi, bozulmuş film fotoğrafları eşliğinde yakında blogumda olacak. #bmw #m2 #roadtrip #hahntennjoch
Istanbul. #35mm #filmphoto
#bmw #x1 for @bmwturkiye #35mm #filmphotography
Dünyanın en önemli otomotiv başkentlerinden biri olan Münih'te uzun zamandır sokak fotoğrafları çekiyorum. Filmle çalıştığım ve dijital manipülasyonlara başvurmadığım bu fotoğraf serisi şehrin otomobil ve ulaşım kültürünü anlatıyor. Seriyle ilgili en büyük hayalimse bir gün Münih'te bir sergi açmak. 2017 yılında oldukça ucuz bir filmle deneysel çalışarak kaydettiğim bu fotoğraf, o gün gelene kadar, sosyal medyanın sonsuz genişlikteki sergi salonunda asılı kalsın. #35mm #filmphotography #munich #tbt
Merlin. #35mm #filmphotography
Ulaşımdan kaynaklanan en önemli kirliliğin at gübresi olduğu yıllarda, İstanbul trafiğindeki ortalama hız günümüzdeki ortalamadan daha yüksekti. Bu yüzden modern zamanların otomobil severi duran otomobille etkileşim kurabilmeli, tasarımı yorumlama yetisi kazanmalı ve bunu yaparken mide bulantısını kontrol edebilmelidir. #minimalcar #35mm #filmphotography
%d blogcu bunu beğendi: