Etiketler

, , , , , , , , ,

DSC01378Golf almayı düşünürken Yeni Octavia yüzünden kafası karışmış bir takipçim “E hadi İsmail Bey, dene şu Octavia’yı da işimize bakalım!” demiş birkaç gün önce. Okurum ister de ben durur muyum? Buyurun efendim;

Test otomobilim dizel, otomatik ve en dolu Octavia. İçi fabrikadan dün çıkmış gibi kokuyor ve kilometre sayacı dört basamaklı sayılara benim ellerimde ulaştı. Anlayacağınız otomobil de keyfim kadar gıcır. Gaziantep-Adana otobanında usul usul -140′la falan- ilerliyorum. Mis kokulu ve bol böcekli bir bahar gününde plakama yapışan haşarat için üzülsem de vaktim çok geniş olmadığından derhal otomobili incelemeye koyuluyorum.

DSC01369

İç mekana ilk girdiğinizde Octavia’nın sınıf atladığını hissediyorsunuz. Malzeme ve işçilik kalitesi hiç fena sayılmaz. Burada bir detayı belirteyim: Birçok müşteri Octavia’yı Passat rakibi olarak algılıyor. Siz de onlardansanız maalesef yanılıyorsunuz zira Octavia, Golf yahut Jetta dengi bir otomobil. Passat’ın Skoda’daki karşılığına Superb diyorlar. Neyse devam edelim; göstergeler klasik Skoda tasarımını muhafaza ediyor. Ön konsol cici dokunmatik ünitesine kavuşmuş ki kullanımı çok yormuyor. Diğer kumanda elemanları kolay kullanım ve çabuk alışma konusunda diğer Skoda modellerinden geri kalmıyor. Basit bir detay ama kapı kollarına bayıldım. Kesinlikle çok zarif. Ayrıca her yerde minik ve kullanışlı saklama gözleri var (fotoğraflarda görebilirsiniz) ki sahiden işe yarıyor. İç mekanla ilgili bir kusur bulmam gerekseydi cam açma düğmelerini gösterirdim. Kötü değiller ama ortamın genelinde sırıtıyorlar. Kilit soru geliyor: İç mekan Golf kadar sıkı mı? Hmm, ııııı, etrafınıza bakınca her şey yolunda görünüyor ama içerisi bir şekilde Golf’ün bütünlüğünü veremiyor. Yine de burada Golf’te olmayan bir şey var: Hacim. Ön kısım çok ferah, arka tarafta deli dehşet diz ve baş mesafesi var. Asıl şov ise bagajda başlıyor. Temizinden 5 ceset sığar ki alçak yükleme alanı sayesinde belinizi sakatlama ihtimaliniz de azalıyor. Octavia’nın iç mekanı insanda çocuk yapma isteği uyandıran iyi ailelere benziyor. Çok huzurlu lan!

İçeridekiler mutlu da, dışarıdan bakanlar ne düşünür acep? Octavia’nın dış tasarımında ilk dikkatimi çeken nokta, farlarının A6 ile korkunç şekilde benzeşiyor olması. Hele bir nokta var ki (bacaklarınızı hafifçe kırıp üstten bakmanız gerekiyor ama etrafta insanlar varken yapmayın) açıyı iyi yakalayınca düpedüz A6′yla bakışıyorsunuz. Yine de tasarımı eskiye oranla çok daha iç açıcı görünüyor diye düşünüyorum. Temiz, net ve düzgün çizgileri var. Bir önceki Octavia’dan daha hormonlu olduğu halde yeni otomobilin ağırlığı artmamış ki bunda MQB’nin (“MQB ne ulan?” diye söyleniyorsanız google size yardım edecektir) payı büyük.

DSC01323

Sürüş bahsini tek kelimeyle anlatmam gerekse kesinlikle konfor kelimesini kullanırdım çünkü Octavia’nın en büyük numarası konfor. Tabi böylesine ciddi rahatlığın götürüsü dinamizm oluyor. Golf’ün rahatlık ve dinamizm arasında yakaladığı pürüzsüz denge Octavia’da konfora doğru kaymış durumda. Çok tepkili yahut eğlendirici bir sürüş bekliyorsanız yanlış yerdesiniz. Fakat aradığınız şey safi konfor ise başka yere bakmanıza gerek yok. Ön kısmı iyi tutunuyor ki çok zorlarsanız arkası usulca kopmaya başlıyor. Elbette üç harfliler (ESP, ABS, TCS, RTE) sayesinde güvenlik adına her şey gayet yolunda gidiyor. Dediğim gibi, en büyük beklentiniz konfor ise içiniz rahat olabilir. Ve karar;

Aile kurup beş çocuk yapmak istiyorum çünkü;

İç mekanı çok ferah ve geniş ayrıca genel kalite düzeyi hiç fena değil,

Alışması ve birlikte yaşaması çok kolay, aşırı konforlu ve pratik bir otomobil,

Fiyatına karşılık sundukları yüz güldürüyor.

Bekarlık sultanlıktır çünkü;

Sürüşü ve yol tutuş karakteri eğlenceli olmaktan çok uzak,

Biraz daha hızlı yürüyebilse iyiydi.

Diğer test sürüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.

About these ads