İçeriğe geç

DOKÜMANLARLA KIRMIZI OTOMOBİLİN HİKAYESİ

Geçtiğimiz haftalarda, BMW 520i otomobilimin evrak dosyasını düzenlerken bazı dokümanları Instagram hesabımda (@issterzi) paylaşmıştım. Oldukça beğenilen seriyi bir de burada paylaşmak ve böylece kalıcı hale getirmek istiyorum. Şimdi, yıllanmış evraklar konuşuyor;

Mehmet Bey’e ait olan otomobil her yıl Almanya-Türkiye arasında kullanıldı ve yurda her gelişinde dönemin yetkili servislerinden Ankara Ülkü Ticaret’te servise girdi.
8 Şubat 1991: Mehmet Bey otomobilini bedelsiz ithal etti. Yani şahsi malını Türkiye’ye getirdi ve plakalandırdı.

6 Kasım 1991: Mehmet Bey otomobilini sattı. Böylece sahipler listesindeki ilk İsmail olma şansım sona erdi. Neyse, zaten o sıralar bezli bir bebektim.
13 Ocak 1993: İsmail Bey otomobili 138 milyon TL karşılığında Mustafa Bey’e devretti.
İş adresine bakacak olursak, Mustafa Bey havalı biri…
21 Şubat 1997: Mustafa Bey otomobili Günlü ailesinin annesi Rukiye Hanım’a devretti. 865 milyon TL’lik satış fiyatı o dönem ülkedeki enflasyon hakkında bir şeyler söylüyor.

2006 yılında otomobilin Günlü ailesinden çıkışıyla birlikte dokümantasyon sona erse de dosyada birçok ilgi çekici evrak/pul mevcut. Bazılarını paylaşıyorum;

Tüm evrakları temizleyip düzenlemek son zamanlarda yaptığım en keyifli şeydi. Tamamı poşet dosyalara yerleştirilip kronolojik sıralandı ve bu arşive yakışacak bir klasörle, yıllara dayanıklı hale getirildi;

SON

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

INSTAGRAM

20 Mart 1984’te, henüz 1164 kilometredeyken, Frankfurt’ta ilk servisi yapıldı.
Trakya kırlarında akşamüstü gezintisi.
Üç yıl önce bugün.
Burası Bolu ile Yedigöller Milli Parkı arasında uzanan dağ yolu. Görüşün ve zeminin sürekli olarak değiştiği parkurda, tutunma ruleti oynayarak geçirdiğim doyurucu sürüş dakikalarının ardından, çok önemli bir teslimatı tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. #familytime
BMW i4’le 2000 kilometrelik yol arkadaşlığımızdan bazı notlar.
Bahçeköy Orman Yolu’nda bir Isetta’nın direksiyonuna geçmeyi ve Gran Turismo coşkusuyla sürüş yapmayı gerçekten çok istiyorum. Bu fantastik sürüşe, bas efsanesi Charles Mingus’un Isetta döneminde kaydettiği Haitian Fight Song’u bence çok yakışır ve otomobil, yol, sanat üçlüsü eşsiz biçimde tamamlanırdı.
1955 yılının Paris Otomobil Fuarı’nı ziyaret edenler, geçen yüzyılın dört tekerlekli rock yıldızlarından birisinin doğuşuna tanıklık ettiler. İsmi bizdeki karşılığıyla ‘tanrıça’ ya da ‘ilahe’ anlamına gelen bu otomobilin ziyaretçiler üzerinde nasıl bir etki bıraktığı, fuar süresince imzalanan 79.000 sipariş formundan tahmin edilebilir.
Amsterdam sakinlerinin bisikletle ilişkisini gözlemleyen bir gezgin, bu şehrin tekerleğin icadına dair kutlamaları neden bu kadar uzatıp abarttığını düşünse yeridir. Tarihi kanallar boyunca tez canlı pedal çeviren kadın ve erkek yüzlerinden bir coşku, bir gurur, bir iştiyak okunuyor ki Avrupa’nın başka şehirlerinde benzerini görmedim. Hollanda başkentine özgü olduğunu düşündüğüm bir diğer konuysa bisikletlinin yayalar da dahil olmak üzere çevresine son derece kayıtsız, bazen saygısız ve çoğu zaman kurumlu olması. Bizim memlekette, sıfır kilometre B sınıfı sedan aldıktan sonra, kendisini tanrı ilan etmiş gibi süren başıbozuklardan hatırlayabileceğiniz bir tutum.
Bir teknoloji kampüsünde değil, Bavyera’da üretildiğini açıkça hissettiren ve Uçmakdere gibi zorlayıcı rotalarda elektrikli oluşuna sığınıp kolaya kaçmak, çam devirmek yerine sürüş keyfinin geleceğine dair umutlarımı tazeleyen bir otomobil.
2016 yılının Eylül’ünden bir akşamüstü.
Yeni BMW i4 ve Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer Ürün Lansmanı Satış Eğitimi için, iki hafta boyunca, BMW ailesinin yaklaşık 450 üyesini Antalya’da ağırladık.
Initial D & chill.

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

%d blogcu bunu beğendi: