İçeriğe geç

BMW M2 COMPETITION VE BİR GEÇİDİN İNADI

Otomobilin ön tekerlekleri çığın erimeye yüz tutmuş tel tel eteğine oturduğunda duruyorum. Kapıyı açıyorum, dışarısı soğuk. Çıt çıkmıyor. Sol yanımda yükselen koca dağ öfkesini kusmuş, yüzlerce tonluk kardan örtüsünü geçide silkelemiş, şimdiyse çığı etek etmiş de sessizce yürür gibi… Dağın sessizliği içime işliyor. Issız bir Alp geçidinde, öfkesine sayısız çam ağacını katık etmiş bembeyaz bir birikintinin üstünde, çevreyi izliyorum. Ayakkabımdaki cılız boşlukları değerlendiren kar ince bir ıslaklıkla tenimi selamlıyor. Dağın öfkesinden korkuyorum. Hahntennjoch Geçidi’nin birkaç yüz metresini yutan çığın azametinden korkuyorum. Bir an sessiz, hareketsiz kalsam dağın ilk silkinişiyle yükselen sesleri, ölümle tanışan ağaçların ve yuvalarından olan kayaların çığlıklarını duyacağımı sanıyorum.

Kameramı elime aldığımda bir büyük cinayeti aydınlatmaya yeltenmiş gibi hissediyorum. Çığın hemen yanında, olduğundan çok daha küçük görünen BMW M2 Competition otomobilim halen çıtırdarken, birkaç kare kaydediyorum. Kaymamaya çalışarak aşağı inerken küçük, genç bir kozalak buluyorum birikinti içinde. Dikkatle eğiliyor, üzerindeki beyazlığı üflüyor ve yeni evine yolculuğunun ilk bölümünde otomobilin kol dayama gözüne koyuyorum onu.

Peki şimdi ne yapmalı?

İKİ GÜN ÖNCE

BMW M2 Competition gibi bir safkan spor otomobili fabrikadan çıkar çıkmaz teslim almak, bir egzotik hayvanın doğumuna şahit olmaya benziyor. Teslimat görevlisi genç adam elindeki forma son kez baktıktan sonra “Çizikleri kontrol etmemize gerek yok,” diyor ve gülümseyerek ekliyor: “çünkü otomobili ilk çizen siz olacaksınız.”

Otomobille yalnız kaldığımda kabine geçiyor ve özünde elliden fazla uçucu endüstriyel koku barındıran sıfır otomobil rayihasını içime çekiyorum. İşimden dolayı bu kokuya aşina olsam da M otomobilleri standart BMW modellerinden daha güzel kokuyor. İstemsiz gülümsüyor ve çocuksu bir heyecanla, bir özel sürüş makinesinin hayat yolculuğunu başlatacak ilk kilometreler için kırmızı renkli ‘start’ butonuna basıyorum.

Spor otomobiller için kalibre edilmiş çift kavramalı dişli kutularının asıp kesen halleri daha ilk kalkışta keyfimi daha da yükseltiyor. Böylece birkaç dakika içerisinde, kulağımda Big in Japan, Münih’in etrafını dolaşan otoyol ağına katılıyorum.

İKİ YIL ÖNCE

Aynı otoyol ağındayım. Aynı çalma listesini dinliyorum. Güneş yüzümü yakmaya başladığında tavanı açmak için fazla erken davrandığımı anlıyor ve kumaş tavan mekanizmasını arkadan çekerek kapatıyorum. Basit, saf ve amaca odaklı spor otomobilleri ne kadar sevdiğimi hatırlatan bu andan sonra camları da kapatıyor ve kabini klimaya emanet ediyorum. Böylece yol arkadaşım Abarth 124 Spider otoyolun hız sınırı olmayan bölümlerinde bacaklarını sonuna kadar açıyor.

Avusturya’da bulunan Hahnhtennjoch Geçidi’ne, dağ yollarını mümkün olduğunca sık kullanarak, birkaç saat içerisinde ulaşmayı planlıyorum.

ÜÇ YIL ÖNCE

Yeni BMW M2 ile tanışmak için Barselona’dayım. Çoğu Long Beach Blue gövde renkli düzinelerce otomobil Katalunya Pisti’nin pit alanında dizilmiş, yukarıdan bakınca güneşle dans eden genç ve temiz dalgaları anımsatıyor. Sürüşten önce otomobili tanımak için birkaç toplantıya katılıyorum ki görüşmeler boyunca markanın M2’yi ‘Baby M’ yani ‘Yavru M’ olarak konumlandırması dikkatimden kaçmıyor. ‘Yavru M’ ifadesinin sebebi M2’de büyük kardeşler M3/M4’te kullanılan bazı sofistike sportif parçalar yerine standart BMW modellerinden evrilmiş parçaların kullanılması.

Bu parçalardan en kayda değer olanı N55 kodlu sıralı altı silindirli motor. 2011 yılında çıkan, ödüller alan ve 3 Serisi’nden 7 Serisi’ne kadar birçok BMW otomobilde yer bulan bu motor, kapsamlı biçimde elden geçirilmiş güncel haliyle M2’ye hayat veriyor. Forged krank mili, forged kollar, yeni gömlekler ve sayısız iyileştirmeye rağmen içimdeki çocuk M2’nin M3/M4 ikilisinde kullanılan safkan M motoruyla yürümesini arzulamaktan vazgeçmiyor. Konuyla ilgili sorular soruyor ve yavru M otomobilinin ne zaman erişkin olacağını anlamak istiyorum. Sonunda M departmanından bir yetkili birkaç yıl beklememi söyleyip gülümsüyor.

Toplantıdan sonra piste çıkıyoruz ve salondaki tüm diyaloglar kısa sürede zihnimden uçup gidiyor. N55 bildiğim N55 değil, 2 Serisi gövdesi bildiğim 2 Serisi gövdesi değil… M2 aklımı başımdan alıyor ve her turda önce 2002 Turbo’yu sonra E30 M3’ü özlemle anmamı sağlıyor.

BUGÜN

BMW M2 Competition ile birlikteliğimin ilk kilometrelerinde az evvel paylaştığım anılarımı anımsıyorum. M2 sonunda büyük kardeşlerine bahşedilen tüm teknik nimetlerle donatıldı ve M2 Competition’a dönüştü. M3/M4’ü yürüten S55 kodlu safkan M motoru kağıt üzerinde M2’yi yaklaşık 40bg güçlendirmiş gibi görünse de sürüş sırasında ilave beygir gücüyle ifade edilemeyecek kadar özel hissettiriyor. Bunu ikinci turbonun varlığını hissettirdiği 5000d/d bandından sonra seste ve titreşimde gerçekleşen değişimden anlamak mümkün. Otomobil devir bandının son 2500d/d’lik bölümüne atılarak giriş yaptığında bir sonraki vitese değil, son devirlerde sürücünün alabileceği potansiyel aksiyonlara odaklanıyor.

Bugün kullandığım M2 Competition’ı üç yıl önce Barselona’da kullandığım M2’den ayıran tek detay motor değil. Yeni otomobil akslarını, arka diferansiyelini ve süspansiyonlarını M3/M4’ten alıyor. Dahası ESP yazılımı güncellendi ve arka süspansiyon bağlantılarında ‘ball joint’e geçiş yapıldı. Bunun anlamı arka akstaki süspansiyon ciddiyetinin artmış olması…

Sürüş notlarımı otomobil forumlarına ya da Türk otomobil ‘YouTuber’ı ağzına benzetmek istemediğim için teknik konulara burada ara verelim istiyorum. Lütfen ‘acayip karbon detaylar’ın yerlerini kendiniz bulunuz. Özetlemem gerekirse M2 Competition kendisinden önceki ‘Yavru M’ otomobilinin büyümüş ve yağız bir delikanlıya dönüşmüş hali. Sürüşün her anında, her hızda, tüm yol koşullarında poponuzdaki titreşimler altınızdaki aracın her açıdan daha derin ve daha ciddi biçimde ele alınmış bir spor otomobil olduğunu vurguluyor. Benim ihtiyacım olan da tam olarak buydu çünkü iki yıl önce kullandığım Abarth 124 Spider’ın Brembo frenleri Hahntennjoch Geçidi’nde çabucak pes etmiş ve sürüşü çok erken bitirmeme neden olmuştu. Bu sürüşün hikayesi blogumda üç bölüm halinde (Birinci bölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm) yer alıyor ki söz konusu seride geçitle ilgili önemli ayrıntıları bulabilirsiniz.

Yağmur altında birkaç saat sürüş yaptıktan sonra beni çocukluğuma götüren tabelanın önüne park ediyor ve nefesleniyorum. Bakalım bu kez neye benzeyecek? Bir yanda gördüğüm en özel ve en ciddi Alp geçidi, diğer yanda 400bg’den fazla güce sahip olan hiperaktif bir sürüş makinesi. İkilinin arasını bulabilecek miyim?

Direksiyonu en yumuşak, motoru ve dişli kutusunu en keskin, stabilite kontrolünü ise MDM isimli programa alıyorum. Bunun bir sebebi otomobilin henüz rodajda olması ki 2000 km’de yapılacak ilk bakıma kadar motoru maksimum devre çıkarmamak gerekiyor. Bu yüzden arka tekerleklerin ıslak zeminde çekiş gücünü yitireceği anlarda motorun soluğu 7500d/d’de almasını istemem. MDM programı bu noktada tutunmanın/kaymanın daha kontrollü biçimde ele alınmasını sağlıyor ve arka kısmın belirli bir açıya kadar kopmasına izin verdikten sonra gücü hafifçe kesmeye başlıyor. Daha da önemlisi, geliş yolunda deneyimlediğim kadarıyla, 5000d/d dolaylarında devreye giren ikinci turbo çoğu zaman arka tekerleklerin ilk üç viteste patinaja düşmesine neden oluyor. Anlayacağınız MDM’in sağladığı esneklik ıslak zeminde performans sürüşleri için yeterli gelecektir.

Yaşlı bir çam ormanının içinden geçerek tırmanmaya koyulmadan önce otomobildeki tüm eşyalarımı sıkıca sabitliyor ve kalkıştan önce son kontrolleri yapan pilotlar gibi sürüş programlarını, gösterge panelini ve diğer kontrolleri gözden geçiriyorum. Hazırım.

Gösterge paneline tekrar baktığımda 170km/s’nin hemen üzerinde, uzun bir sol virajda buluyorum kendimi. Bir an otomobilin sportif ciddiyetiyle birlikte yükselen limitlerin hızda ve tutunmada yarattığı yükselişe hayranlık duyuyor ve dikkatimi yeniden yola vererek yamaçlara oyulmuş tünellerden hızla, geceyi geçireceğim kasabadan yavaşça geçerek tırmanmayı sürdürüyorum. Kasabadan sonraki kısım Fransa Rallisi’nin etaplarını anımsatıyor ve bu kısımda bolca U viraj yer alıyor. MDM’in çoğu zaman yarım turluk kontralarla dizginlenen drift aksiyonlarına müsaade edişine seviniyor, M2’nin görece kısa aksa aralığından kaynaklı huysuzluğunu dizginliyor ve motor sesine karışan nefesimi dinleyerek devam ediyorum. İlk bakışta ne olduğuna anlam veremediğim çığla karşılaşana kadar…

Otomobilin ön tekerlekleri çığın erimeye yüz tutmuş tel tel eteğine oturduğunda duruyorum. Kapıyı açıyorum, dışarısı soğuk. Çıt çıkmıyor. Sol yanımda yükselen koca dağ öfkesini kusmuş, yüzlerce tonluk kardan örtüsünü geçide silkelemiş, şimdiyse çığı etek etmiş de sessizce yürür gibi… Dağın sessizliği içime işliyor. Issız bir Alp geçidinde, öfkesine sayısız çam ağacını katık etmiş bembeyaz bir birikintinin üstünde, çevreyi izliyorum. Ayakkabımdaki cılız boşlukları değerlendiren kar ince bir ıslaklıkla tenimi selamlıyor. Dağın öfkesinden korkuyorum. Hahntennjoch Geçidi’nin birkaç yüz metresini yutan çığın azametinden korkuyorum. Bir an sessiz, hareketsiz kalsam dağın ilk silkinişiyle yükselen sesleri, ölümle tanışan ağaçların ve yuvalarından olan kayaların çığlıklarını duyacağımı sanıyorum.

Devam edemeyeceğimi anlayınca kasabaya dönüyor ve konaklama rezervasyonumu iptal ediyorum. Bu kez gerçekten öfkeliyim. Münih’e geri dönmeden önce otomobilin burnunu bir kez daha geçide doğru çeviriyor ve korkutucu hızlarla tırmanmaya koyuluyorum. Oysa bir dağa öfkelenemezsiniz. Doğa ile, bir dağ ile mücadele edemezsiniz. İnsan doğanın izin verdiği alanda oyun oynamak zorundadır da unutur bunu, ahmaklık eder.

Hahntennjoch Geçidi birkaç dakika içerisinde ahmaklığımı yüzüme vururcasına ya da belki çığı eritmek istercesine deli bir yağmur indiriyor. Otomobilin sileceklerini en hızlı programa aldıysam da bir şey göremiyorum… Çaresiz duruyor, bir sığınak bulup nefesleniyor ve otomobili çevirdikten sonra ondan usulca uzaklaşıyorum.

Tekrar görüşeceğiz Hahntennjoch!

SON

Dipnot: Hahntennjoch tarafından ikinci kez mağlup edilişimin hikayesini okudunuz. Fotoğraflar çoğu zaman olduğu gibi filmle kaydedildi. İstanbul’a dönüp filmleri banyodan aldığımda kameramın arızalandığını ve birçok karenin bozulduğunu anladım. Ne yazık ki kalan fotoğrafların çoğu arzu ettiğim şekilde çıkmadı. Analog fotoğrafçılığın cilvesi diyelim… Yazı içerisinde paylaşmadığım fotoğrafları aşağıdaki galeride görebilirsiniz, sevgiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

INSTAGRAM

Yirminci yüzyılın erken dönemlerinde, otomobil kavramı halen çok yeniyken, ‘motorlu araba’ ile ilişki kurmuş kadınlar basının ilgisini çekiyordu. Gazetelerde, örnek alınması ve takdir edilmesi gereken teknoloji aktörleri olarak ön plana çıkarılan ‘kadın sürücü’ tıpkı erkekler gibi otomobili sevdi ve özgürleştirici bir araç olarak otomobile dair umutlar besledi. Otomobili zevk, hareketlilik, güç, bağımsızlık ve özgürlük gibi değerlerle eşleştiren ‘kadın sürücü’ söz konusu adaptasyon döneminde bazı zorluklarla karşılaştı. O dönemde bir ‘otomobilci’ olmak için sadece yeni makinenin çalışma prensibine hakim olmak yetmiyor, bununla birlikte yeni fiziksel/duygusal alışkanlıkların da kazanımı gerekiyordu. Duygusal algıların açılması, fiziksel reflekslerin geliştirilmesi, el aletlerinin kullanımı, trafikteki akışı okuma becerisi, yeni giyim tarzlarına uyum, sinirsel mukavemet, cesaret, koordinasyon becerisi ve makinenin ritmine ve sesine ayak uydurma… Yeterli bir ‘otomobilci’ olmak için gerekli bu yetkinlikler kadın erkek tüm otomobilciler için geçerli olduysa da ‘kadın sürücü’nün kısa sürede erkeklerin egemenliğine girmiş bu dünyada tutunabilmek için cevaplaması gereken başka sorular da vardı. Avustralyalı Hukuk Profesörü Georgine Clarsen’in kadın ile otomobil arasındaki ilişkiye retrospektif yaklaştığı ‘Eat My Dust: Early Women Motorist’ adlı kitabı konuyla alakalı derin açıklamalar, örneklemeler ve röportajlar içeriyor. Konuya ilgi duyan erkeklere ve kadınlara tavsiye ederim. Kitapta otomobilciliğin ilk dönemlerinde görece güçlü bir yer tutmayı başaran kadının, köşesini nasıl kaptırdığına dair yorumlar bulacaksınız. Güzelliğiyle zayıf düştüğüm otomobilci bir kadın ve bu kadının ojelerine eş deri döşemeleriyle BMW Z3 Coupe fotoğraflarda bir araya geliyor. Olympus Mju kamera ile Fuji Color C200 filme çalıştığım ve dijital müdahalede bulunmadığım bu üçleme, kadın ile otomobilin birlikteliğini bir erkeğin gözünden anlatıyor. #35mm #filmphotography #olympus #mju #fujicolorc200 #bmw #z3coupe #filmisnotdead
Çıldır Gölü her kış elli santimetrelik buzdan örtüsüne sarılıyor ve iki bin metredeki yuvasına baharın tekrar gelmesini sessizce bekliyor. Ama ne sessizlik! Devasa buz plakalarının arada bir çatırdamasını ve teninize binlerce minik çiviyle hücum eden acı esintiyi saymazsak, buranın anlamlı bir bakış kadar sessiz olduğunu söyleyebiliriz. Sonra 450 beygirlik bir makinenin çalışmasıyla sessizlik kırılıyor. Üzerinde onlarca minik çivi bulunan lastikler -çoğu zaman boşa- dönmeye başlıyor. Ve gölü bir çerçeve gibi saran dağların ardında güneş batarken, arka lastikler sanki suya ulaşmak ister gibi buzu yırtıyor. Farlar kızıla çalan gölü bir deniz feneri gibi aydınlatmakta, zeminden ayrılan buz zerrecikleri ise estetik biçimde esintiye karışmakta. Bir anlığına dünyada yalnız kaldığımı ve donmuş bir gölün üzerinde yan gitmekten başka bir eğlencenin kalmadığını hissediyorum. İşte öyle özel, öyle ayrıcalıklı. Derken, sessizliği bozan ikinci şey telsiz oluyor: ‘Evet arkadaşlar, isterseniz dönelim!' #kars #çıldırgölü #bmw #m4 #bomkarvebuz2020
Sokağın ruhunu ve dönemi tıpkı giysiler ve saç kesimleri gibi temsil eden otomobil modern hayatın görünmez bir parçasına dönüşmüştür. Onu görünür kılmak ise fotoğrafçının işidir. O halde camdan ve metalden heykellerin fotoğraflarında Münih sokaklarını bulalım. #35mm #filmphotography #filmisnotdead #munich #streetphotography #parkedcar #petrolicious
Evde internete erişim şansını henüz yakalayamamış doksanlar çocuğu için uzun metrajlı pornografiye ilk adım: Gone in 60 Seconds. O dönem ilk gençliğe uzanmaya çalışan bu nesil, 2000 yapımı film boyunca, her biri kadın isimleriyle kodlanmış elli otomobilin çalınırken nasıl göründüğüne ve yirmilerinin ortasındaki sarı saçlı Angelina Jolie’ye bakardı. Sinematik açıdan hayli kusurlu bulmama rağmen ‘60 Saniye’nin birçok otomobil tutkunu için ilk tetikleyicilerden biri olduğunu düşünüyorum. Filmde ekip lideri Memphis Raines’in (Nicolas Cage) önce otomobillerin yerlerini belirlediğini, fotoğraflar çektiğini ve sonra işe koyulduğunu görürüz. Kendisinden aldığım ilhamla altmış saniyede yarattığım analog fotoğraf setini paylaşıyorum. Umarım listede olmayan bir otomobili fotoğrafladığım için öfkelenmez. #35mm #olympus #mju #fujicolorc200 #honda #nsx #parkedcar #gonein60seconds #filmphotography #filmisnotdead #petrolicious
Varlığını doğaya borçlu olan insan biraz hızlanmaya, biraz yükselmeye görsün çabucak unutur bunu. Kibrinin önünü alamaz. Öyle ki doğayı kafeslenmiş bir sirk ayısı beller de onunla keyif için uğraşmaya yeltenecek kadar şımarır, alçalır bazen. Doğa ise bunu sessizce izleyecek kadar bilgedir. Tekniğinin özünü ateşli silahlara borçlu olan otomobil, tıplı silahlar gibi, insanın içine konduğu simülasyona hükmetme ateşini körükler. Mesafeyi kısaltan, zamanı baskılayan otomobil şımartır özgürleşen insanı. Oysa insanın kendisi gibi, otomobili de bir damla suya muhtaçtır. Bu fotoğraf seti otomobil ile doğa arasındaki ilişkiye dair bir deneme. Doğadan aldıklarıyla doğaya büyüklenirken doymayan gözlerimiz ve kızarmayan yüzlerimiz için. #35mm #filmphotography #leica #leicaM6 #kodakgold200 #bmw #bmwx2 #somewheremagazine #gökçeada
Kırmızı otomobilimin gençleşme süreci yaklaşık bir aydır devam ediyor: İkinci nesil BMW 5 Serisi yollarda çok nadiren rastlayabileceğiniz şık ve pratik bir seksenler spor sedanı. Sahip olma arzusunu güçlendiren bu durum aynı zamanda otomobilin teknik süreçlerini evde vegan misafir ağırlamaya benzetiyor. Son bir ay bu açıdan gerçekten öğretici oldu: ‘Çalışıyorsa, dokunma!’ prensibinin seksenlerde ne anlama geldiğini, günümüz ustalarını yetiştiren emekli ustalarla sohbet etmeyi ve BMW Classic Parça Departmanı’ndan Ankara İvedik Oto Sanayi’ne kadar, kurumsallık spektrumunun kutupları arasında sert geçişler yaparak parça aramayı öğrendim diyebilirim. Altı silindirli, mekanik enjeksiyonlu benzinli motorun kapsamlı revizyonu tamamlandı sayılır. Döneminde bile zor bir iş sayılan, soğuk çalıştırmadan sıcak çalışma düzenine geçişi sağlayan kompleks mekanizma artık pürüzsüz işliyor. Bunun için otomobilimin tüm işlerini idare eden Talha Usta’ya bir de buradan teşekkür etmeliyim. Kendisinin motordaki işleri bitti sayılır, sırada yürüyen aksam var ki otomobillerde yaş kavramı büyük ölçüde yürüyen aksamda gizli. Yıllar içinde sertleşen takozlar, damperler ve yaylar başta olmak üzere süspansiyon sistemi tamamıyla revize edilecek. Bunun kırmızı otomobilin sürüşünü en az on yıl gençleştirmesini bekliyorum. Talha Usta’nın ara ara yolladığı ‘teste gel’ mesajları bu sürecin en keyifli kısmı. Eski ve yeni insanları, tozlu bilgileri, Almanya’daki yedek parçacıları, Talha’nın sabrını ve banka hesabımı bir araya getiren kırmızı otomobilin işi tamamlandığında yollara çıkacağım ve bugünkü gibi set set analog fotoğraflar eşliğinde, hikayeler yaratacağım. #bmwclassic #bmw #5series #e28 #35mm #leica #leicam6 #kodak #portra800 #filmphotography #filmisnotdead
Pink Floyd klipleriyle benzer duygular uyandıran kısa, sade bir sürüş. Otomobilden çayırlara taşan High Hopes solosu eşliğinde Kodak Gold filme kaydettiğim fotoğrafları yine aynı şarkı çalarken paylaşıyorum. #35mm #leica #leicaM6 #kodakgold200 #filmphotography #filmisnotdead #filmcommunity #mini #cooper #roadtrip
Otelde sabahın ilk yumurtası kırılmamışken, Münih’ten yola çıkıyor ve güneye, Enzo Ferrari’nin evi Modena’ya doğru sürüşe başlıyorum. Avusturya sınırını geçtiğimde, navigasyon ekranında tanıdık köylerin isimleri beliriyor. Geçen Mayıs ayında çığ yüzünden kapalı olduğu için bana ve M2 Competition otomobilime yol vermeyen Hahntennjoch Geçidi’nin Kasım’da açık olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Yine de üçüncü kez denemeye değmez mi? O akşam autostrada üzerinde 110km/s sabit hızla yol alırken gün içinde olanları zihnimde tekrar tekrar oynatıyorum: Hahntennjoch açıktı, bomboştu, karla kaplıydı… Gran Turismo teaser’ı gibi görünen bu sürüş cennetinde 340bg’lik arkadan tahrikli bir ateşli hatchback ile tek başımaydım. Yaklaşık üç saat boyunca sadece sürüş yapmış ve yoruldukça fotoğraflar çekmek için mola vermiştim. İlk iki denememde beni yoldan çeviren Hahntennjoch, bu kez eli açık davranarak büyük bir hediye sunmuştu. Yoğun sürüş deneyimi, soğuk hava ve 2000 metrede kardan yansıyan sert güneş ışığı bir araya gelince enerjim beklediğimden çok daha çabuk tükeniyor ve otoyolda birkaç kez başım öne düşüyor. Yakıt tankları eşek idrarıyla doldurulmuş gibi görünen bir istasyonda mecburen duruyor ve bir kahve daha alıyorum. Neyse ki İtalya’da kötü kahve içmek söz konusu değil… İçeriden Coşkun Aral kadar yelekli bir pompacı çıkıyor ve yakıt almayacağımı anlayınca bozuk bir yüz ifadesi takınıyor. Ona bir sigara veriyorum derken elimdeki Leica ilgisini çekiyor, biraz sohbet ediyoruz ve makaramdaki son birkaç kareyi onun için kullanmaya karar veriyorum. 36 kare tükendiğinde, yorgunluktan makarayı geri sarmayı unutuyor ve kameranın kapağını açtıktan birkaç saniye sonra hatamı fark ediyorum. O anda pompacının tüm aile bireylerine küfür ederek kapağı tekrar kapatmama rağmen film hasar görüyor. Keyfim kaçsa da Enzo Ferrari’nin köyünde buna üzülecek değilim, yarın görmem gereken bir hiper otomobil sergisi var, şimdi tekrar yola koyulmalıyım. #35mm #leica #leicaM6 #kodak #portra800 #filmphotography #filmisnotdead #bmw #m140i #roadtrip
16 yaşındaki oğlu McLaren’da mühendislik stajına başlayan arkadaşım Marc dün şöyle bir şey söyledi: Otomobil hayatımızı şekillendiriyor. Oğluma yıllar önce bir proje otomobili hediye etmeseydim, bugün Senna motoruyla uğraşıyor olmayacaktı. Geçen hafta, yeni otomobilimle ilk sürüşümü Ankara’dan İstanbul’a yaptım. Eve vardığımda, Emre ve Ümit onu incelerken, son enerjimle o anları kaydettim. Film banyodan bugün çıktı ve fotoğraflara bakarken Marc’ı hatırladım, ona hak verdim. Evet, otomobil hayatımızı şekillendiriyor. Öyle olmasaydı, 35 yıllık bir klasiğin içinde üç yaşına dönen Emre ve Ümit hayatımda olmayacaktı. Otomobiller, güzel şeyler, iyi ki varlar.
%d blogcu bunu beğendi: