İçeriğe geç

SÜRÜŞ ROTASI: UÇMAKDERE

Sabahın beşinde uyanmama değdiğini hissettirmeyen ve yaklaşık iki saat alan sürüşün ardından Tekirdağ’a ulaşıyorum. Sonra Marmara’ya doğru sapıyor ve Barbaros üzerinden Kumbağ’a varıyorum. Gün epey aydınlandı sayılır.

Kumbağ’da küçük ilçelere has ‘mecburiyet’ caddesini geride bırakıyorum. Henüz açılmamış onlarca küçük işletmeyi bir araya getiren ve cetvelle çizilen bu caddede şu an açık olan tek şey, ara ara denk geldiğim bisiklet gruplarından insanların gözleri. Bu saatte hareket eden bir otomobil görmenin hoşnutsuzluğu ve grup halinde takılmanın ilave özgüveni, elastik polyesterle sarılmış bünyelerin bakışlarına yansıyor. Bakışlardaki bir diğer yansıma ise otomobilimin az sonra kapanacak ön farları.

Kumbağ geride kaldıktan sonra bir ormanın içinde kıvrılarak yükselmeye başlıyorum. Yükselmek kelimesini burada hem gerçek hem de mecaz anlamıyla kullandığımı belirteyim. Eğim ara ara o kadar sertleşiyor ki bisikletçilere burada denk gelmediğim için kendimi şansı sayıyorum. Asfalt hem rengi hem de kalitesiyle Avusturya’nın dağ geçitlerini aratmıyor. Sabah güneşinin sertçe aydınlattığı virajlar ise müthiş görkemli görünüyor.

Böylece uygun bir yerde sağa çekip otomobildeki tüm eşyalarımı sabitliyor ve gördüğünüz fotoğrafları çektiğim Leica M6 kameraya Kodak Portra 400 film sürüyorum. Birkaç dakikalığına manzaranın, kuş seslerinin ve tertemiz havanın tadını çıkarmayı ihmal etmesem de içimden bir ses geç uyanmış motosikletçilerin zaman kaybını telafi etmek için hızla bu tarafa yaklaştığını söylüyor. Uçmakdere’ye gitmeden önce tanışmanız gereken bir başka insan modeli  ise yamaç paraşütçüleri. Bisikletlerin ve motosikletlerin aksine paraşütlerin zeminle alakası olmadığı için kendileri yola düşmediği sürece herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Böylesi bir rotayı en yalnız zamanında geçmek büyük bir ayrıcalık. Fakat Uçmakdere’de ilk sürüşünüzü yapacaksanız lütfen doğruca gazlamaya başlamayın. Çünkü az evvel bahsettiğim zemin kalitesiyle birlikte ortaya çıkan ilave tutunma, hızın istemsizce yükselmesine neden oluyor. Burada her türden otomobille keyifli olabilecek çeşit çeşit viraj birbirine bağlanıyor ve rotanın geneli hataları hoş görmüyor. Tüm dikkatinizi sürüşe verseniz dahi zemin bazı virajlarda alternatif akım grafiği gibi dalgalanıyor ve bu bölümler otomobilin hem gövdesini hem de süspansiyonlarını ciddi bir sınava tabi tutuyor.

Bir de manzaradan söz etmek gerek. Marmara kıyılarına yüksekten baktığınız Uçmakdere yolu şehirde yaşayan bir insanın tüm dikkatini dağıtacak kadar çarpıcı manzaralar sunuyor. Manzaranın önemli bir parçası olan sarp yamaçlar özellikle rüzgarlı ve yağışlı havalarda kayaların aşağı düşmesine neden oluyor ki sürüş sırasında bu kayalardan birini virajın tam orasında bulduğumu ekleyeyim. Hoş bir deneyim sayılmaz. Dolayısıyla Uçmakdere manzarası, zemin kalitesi ve her türden tekerlekli taşıtla eğlenmeyi mümkün kılan viraj zenginliğiyle birinci sınıf bir sürüş deneyimi sunsa da yükselen duyguları başıboş bırakmamakta yarar var. Zira bu rotayı Türkiye’nin en iyilerinden biri kılan tüm bu karakteristik özellikler onu aynı zamanda tehlikeli hale getiriyor.

Masmavi zeminiyle yüksek tavanlı deniz manzarasını yukarıdan izleyen ve dik yamaçlar boyunca bir süs balığı gibi kıvrılan sayısız virajın ardından Uçmakdere Köyü’ne ulaşıyorum. Frenler tütüyor, boyun kaslarım hafifçe ağrıyor. Uykuları yeni yeni açılan kahvaltıcılar davetkar bakışlarını siftaha dönüştürme peşindeler. Fakat aradığım şey renkli sandalyeleriyle bir kahvaltıcı değil, tastamam bir köy kahvesi. Umarım Uçmakdere’de az önceki virajlardan aşağı yuvarlanmayarak yaşlanmayı başaran ve köy kahvesinde pinekleyen insanlar vardır.

SON

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

INSTAGRAM

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

%d blogcu bunu beğendi: