İçeriğe geç

NISSAN QASHQAI 1.2 DIG-T

DSC02700Yeni Qashqai’ın Türkiye lansmanı biteli saatler oldu. Hazır bilgiler sıcakken, lansman ve test sürüşü boyunca aldığım notları hızlıca paylaşmak istiyorum.

***

Simsiyah bir salondayım. Sağımda, siyah örtülerin altında duran üç otomobil var.

Ortadakiyle bakışıyoruz… Ön panjurunu görebiliyorum, ehe.

Yeni Qashqai için buradayım ve salona gireli henüz 10 dakika olmasına rağmen bir yıllık lounge müzik ihtiyacımı şimdiden karşılamış durumdayım. Ludvig&Stelar’dan Relax eşliğinde meyve salatama nar reçeli boşaltıyorum…

***

Bir saat sonra…

Siyah örtülerin altındaki kıvrımları tahmin etmeye çalışmaktan yoruldum.

Sürüşe çıkmak için sabırsızlanıyorum.

Tanıtım bitiyor. Yeni evliler iş çıkışında eve nasıl koşarlarsa, ben de otomobillere doğru aynı şekilde koşuyorum…

***

Yeni Qashqai’da iki dizel, bir de benzinli motor seçeneği mevcut. Benzinli ünite 1.2 litre, dizeller ise 1.5 ve 1.6 litre hacminde. Test için seçtiğim aracın dizel olmasını bekleyebilirsiniz fakat şunu hatırlatmak isterim: Nissan ve Renault ortaklığıyla geliştirilen bu dizeller zaten kalitelerini ispat etmiş üniteler. Yani dizel motorlarla ilgili bilmediğimiz bir şey yok. Asıl mevzu 1.2 litrelik benzinli motorda. 115 bg güç ve 190 nm tork üreten bu motor için sorulacak soruyu çok iyi biliyorum: ‘O motor Qashqai’ı çekecek mi?’

İşte bu yüzden, test için benzinli bir Qashqai seçiyorum. Benzinli ve manuel bir Qashqai… Benzinli+otomatik kombinasyonu zaten mevcut değil. Dizel otomatik delileri ise birkaç ay beklemek zorunda kalacak.

Aracın başlangıç fiyatı 68.000; dizel otomatiğin başlangıç fiyatı ise 87.000 TL.

***

DSC02723Bomonti’deki tarihi bira fabrikasının yer aldığı bölgenin dar ve karmaşık sokaklarında kaybolarak başlıyorum teste. Sokaklar dar, trafik bol… Qashqai’ın büyüdüğünü anlamam uzun sürmüyor. Aracın sürücüde yarattığı ‘büyük otomobil’ havası eskisinden çok daha fazla. Neyse ki otomobilin dört bir tarafında sensörler mevcut da, alışma sürecini sorunsuz atlatıyorum.

Kabinin tasarımı taptaze hissettiriyor. Kumanda elemanları alışkanlık gerektirmeyen türden, klasik, bir kullanıma sahip. İç mekanın en güzel yanı ise minik, kalite kokan detaylar. Notlarımı olduğu gibi paylaşıyorum;

Direksiyon tasarımı ve direksiyonun üzerindeki tuşların kalite hissi harika.

Kabindeki plastik ve tasarım kalitesi eskisinden çok daha iyi seviyelerde.

Sinyal kolunun çıkardığı sesleri dikkatli dinlerseniz, ‘ben kaliteli bir otomobilin sinyal koluyum’ diye bağırdığını duyabilirsiniz.

Cam kontrol kumandalarının tasarımı ve kalite hissi, kabin ortalamasının çok gerisinde kalıyor.

Orta konsol inanılmaz kullanışlı. İki adet bardağa, bir telefona ve bir ipad’e rahat rahat yetecek kadar düzgün tasarlanmış. Ayrıca, altında iki adet göz barındıran kol dayama bana 90’lı yılların 626’larını anımsattı.

Minik bir detay ama sahiden hoşuma gitti: Kol dayama bölümündeki USB girişinden telefonunuzu şarja bağladınız. Normalde şarj kablosunu kol dayama ile eşya gözü arasında sıkıştırmaya alışkınız değil mi? İşte Qashqai’de öyle olmuyor. Eşya gözü ile kol dayama arasında, kablolar ezilmesin diye düşünülerek tasarlanmış minik bir boşluk var. Detaylar önemlidir!

Arka tarafa iniş binişler çok ama çok rahat (yazının sonundaki galeriye göz atabilirsiniz) çünkü arka kapının boyutları epey büyümüş. Arkada hacimsel bir problem yok.

Farklı yükleme kombinayonları oluşturabileceğiniz bagajın içine beş kasa bira sığdırabilirsiniz. Yok ben biraları boşaltırım derseniz, 430 litre bira taşımanız mümkün.

***

DSC02704Kabindeki olgunluk ve kalite hissiyatı Qashqai’ın dış tasarımına da yansıyor. Eskisinden daha uzun, daha geniş ve daha alçak tavanlı olması, heybet katsayısını artırıyor. Şehrin asi çocuğu değil de, şehrin delikanlısı olmuş Qashqai…

Bu arada stop tasarımını Kuga’ya benzeten sadece ben miyim acaba?

***

DSC02744Geldik en önemli kısma: Sürüş karakteri.

Otomobilin sürüş karakterindeki ilk dikkat çekici detay, ısırgan olmayan direksiyon. Hani en ufak tepkinize cevap veren direksiyonlar vardır. Heh, işte buradaki onlardan biri değil. Yeni direksiyon kutusu, Qashqai’ın ön kısmını yumuşak yumuşak yönlendiriyor.

Yumuşak demişken… Qashqai’ın gereksiz sert bir otomobil olmasından çok korkuyordum. İçi beton dolu süspansiyonların marifet sayıldığı bir zamanda, yeni bebeğin üzerindeki süspansiyonlar yumuşak değilse de, sert de sayılmaz. Amortisörlerin kararınca ayarlanmış sertliği çok hoş.

Sürüş kalitesinde fark edilebilir bir artış söz konusu. Motor ve lastik gürültüsü neredeyse hiç duyulmuyor. Akıcılık konusunda ise D segmentinin sedanlarıyla yarışabilir. Yani rafine mi? Oldukça…

Rüzgar sesi için de aynını söylemek isterdim ama yeni Qashqai’ın koca gövdesi, hava moleküllerine acı çektirdiği için, üç haneli hız değerlerinden sonra rüzgar sesini duymaya başlıyorsunuz.

Aracın kaslı gövdesine bakınca vites geçişlerinin ve direksiyonun da aynı sertlikten nasipleneceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sürüş kontrolleri alabildiğine yumuşak ki otomobilin müşteri kitlesini düşününce, bunun doğru bir karar olduğunu anlamak zor değil.

Bu arada lansmandan sonraki soru-cevap kısmında öğrendiğime göre, ilerleyen dönemde Nismo dokunuşlarına maruz kalmış bir Qashqai da göreceğiz.

1.2 benzinli motorun performansı gayet yeterli. Çekiyor mu çekmiyor mu diye düşünmeye hiç gerek yok; zira gayet iyi çekiyor. Ayrıca gazı bırakınca kulağınıza gelen cılız bir ıslık, yüzünüzü güldürüyor. Bu motorun yakıt tüketimi şehir içinde -ekonomik olmaya çalışmadan- 7 litre civarında olacaktır. Benim test boyunca kullandığım karma rotadaki yakıt tüketimim ortalama 6.6 litre idi ki epey gazladığım kısımlar oldu.

***

DSC02713Şehrin asi çocuğu gitmiş, yerine olgun bir delikanlı gelmiş.

Yeni Qashqai’la ilgili en çok hoşuma giden detay, otomobilin bütünündeki tazelik hissi oldu. Yani, her yanına emek harcanarak yenilenmiş gibi hissettiren bir otomobilden bahsediyoruz.

Genel kalite hissindeki fark edilebilir artış da aynı şekilde takdiri hak ediyor.

Peki otomobilin eksi yönü yok mu? İnanın rüzgar sesi haricinde dikkatimi çeken önemli bir sıkıntı olmadı.

Yeni bebeğin, selefi kadar başarılı olacağına eminim zira Qashqai bu haliyle sınıfında kafaya oynuyor.

Bu kadarını beklemiyordum. İyi iş Nissan. On üzerinden sekiz buçuk!

***

Yaptığım diğer testlere buradan ulaşabilirsiniz.

29 replies »

 1. stop tasarımı bana lancer hb’i andırdı.

  ben bu arabaları sevmiyorum, bana hayal ettiğimiz modellerin çıkmasınının önündeki en büyük engel bunlar gibi geliyor.

  yeni sınıflar, yeni trendler, ı ıh. kırosovır ne ya 🙂

  • Aslında tam tersi. Hayal ettiğimiz araçların yolunu açıyor bu tarz çok para getiren modeller. Bizim hayallerimizi süsleyen makineler hem az satılıyor, hem de az kazandırıyor zira 🙂

   2007 yılında 700 küsür tane xover satılmış. 2013’te 56.000…

   Yapcak bişey yok 🙂

 2. İsmail bey, testiniz çok güzel olmuş. Benimde heyecanla beklediğim bir modeldi. nissan çok iyi iş çıkarmış. Ancak doviz kur artışları otomobilin fiyatını çok artırmış durumda. Dizel ve donanımlı bir qashqai için 90 bin tl vermek ne kadar mantıklıdır?? Benzinli modeli mi tercih etmeliyiz. Yoksa bekleyip fiyatların inmesini mi beklemeli ?

  • Şu aralar bütün marka/modellerin fiyat listesi bana da aynı soruyu sorduruyor: değer mi?

   Şu da var ki, qashqai’ın şu anki fiyatları lansmana özel olabilir. yani kısa vadede yükselirse şaşırmayın 🙂

   Bence 1.2 benzinli gayet iyi bir tercih olabilir.

 3. Bu tip araçlara tek yorumum “plastik cip”.. Ne işe yaradığı belli değil, tek fonksiyonu gösterişli ve yüksek olması..

  Yeni Quasgdgdewferwqai’ye gelince eskisinin özgün tasarımını öldürdü! Hyundai ix35, Nissan karması bir tasarımı var. Plastik detaylar hat safhada..

  Bu sınıftaki araçlarda 1.5 motoru tartışırken 1.2 motor bayırda bayılır mı sorulara zemin hazırladı. Böyle kaba saba bir arabayı 1.2 motorla alacak kadar yakıt tüketimini düşünenlere de bravo!

  Otomobillerde benim için en önemli kıstas özgün tasarım. Nissan bu konuda Juke ve GT-R ile harika bir iş yaptı. Nissan’ın tasarım konusunda başka bir başarılı modeli yok!

  Biraz sert bir yorum oldu ama öyle, beğenmedim arabayı 🙂

 4. Merhaba İsmail bey, yorumlarınızı beğenerek takip ediyorum.
  Makyajlı mitsubishi asx hakkında testinizi göremedim, sizin değerli deneyiminizle asx testinizi de bekliyoruz..

 5. İsmail Bey, her şeyden önce sizi sabırsızlıkla takip ediyorum. Bizden biri olduğunuzu her testinizde hissettirdiğiniz için teşekkürler. Yeni qashqai’e gelince, o anahtar tasarımını gördükten sonra hiç gelesim gelmiyor. Yorum bile yapmıyorum. Saygılar.

 6. Opel zafira, 1.6, dizel, 136 Hp, 320 Nm torklu motorla ; tartışmaya açmak istiyorum. Modelin özellikle ön görünümünün yenilenme ihtiyacı ile koltuklarının kalitesizliği, sanırım çoğunluğun kabul edeceği bir durum. Kartelin bir yandan satışları %25-30 düşerken, öte yandan fiyatları yüksek tutmaktaki direncini kırmak taliplerin kendilerini tutmasına da bağlıdır. Yılın 3. ayında çözülmeler başladı. Kurlar da buna imkan veriyor.

 7. Bence de arka tasarım focus’a benziyor. Eksilerinden biri bu. Diğeri de fiyatı çok fazla compact suv için verilir mi tartışılır. Honda Crv gibi bir rakibi çıkıyor karşısına fiyat yüzünden. Artısı olarak ise 1.6 dci çok başarılı bir motor gibi görünüyor. Otomatik ile eli dahada güçleniyor.
  Birde eski kasanın fiyatlarını da yukarı çekmişler , aşağı indiriceklerine. Fiyat politikaları markaların çok saçmalaşmaya başladı. Çok gerekli değilse araba alınmaz şahsen bu dönemde.

 8. ya konuyla cok alakası yok ama ben bişey sorucam size.
  üni.ye gidiyorum su anda babam şirketin verdiği arabayı kullanıyor evdede babamın eski arabası skoda octavia 2005 elegance 1.9tdi boş boş duruyor.o arabayı sattırıp 90 milayara 2. el a3-golf7-a180(babam begenmıor nedenini anlamadım)-1serisi-v40 sıfır yeni qhasqai veyada sattırmadan 45-50ye s40-golf6 veya sıfır ,makyajlı polo alıcam seçeneklerimiz bunlar.tabii dizel olucak alacagımız otomobil .
  bir de 2008-2009 bmw 3.20cd vardı 85-90a e çok eski buldu zibidimisin almam diyor 🙂
  üniye giden fakat çok yol katedecek birisiyim ve arabamında marka olmasını istiyorum
  sizce en mantıklı tercih hangisi
  performans ve kalite olarak değerlendirirsek tabii bide tüketim

 9. çok teşekkürler bu arada teşekkür etmeyi unuttum gidip bakıcam birazdan arkadaşlarımla 🙂

 10. Ismail bey merhaba senede 20000 30000 km yapiyorum nissan qashqai 1.2 digt surdum yokus ve hiz denedim ancak istanbulda trafik yogun kalkis ve yokuslar yakit tuketimi artiriyor gercekten 7 litre gecmiyecekse black edition 1.2 skypack mi alsam 78900 tl 1.6 otomatik dizel cok iyi atak yapiyor denedim 107000 tl 3 sene kullanip satacam 29000 fazala verip satarken sorun yasarmiyim benzinlidemi kalsam ne dersiniz efendim simdiden tsk 1.6 da agustosta geecek xtrail de 1.6 dizel acil karar vermem lazim hangisi lazim slm

 11. İsmail bey merhaba. Biraz alakasız bir kıyaslama olacağını biliyorum. Ama ben yeni 1.4 TSI Skoda Octavia ile Nissan Qashqai 2014 1.2 T arasında kalmış durumdayım. (Ben konfor açısından Octavia’nın bu araca göre daha iyi sardığını, kendine ait hissettirdiğini düşünüyorum.) Ama Nissan Qashqai’yi de eşim çok istiyor. Oda SUV keyfini alabilmek için onu istiyor. Aralarında tüketim olarak bakıyorum, Performans ve tüketim açısından Octavia daha iyi gibi duruyor doğru mudur?

  Son sorum ikisinin koltuğuna da oturup aracı kullanan biri olarak, hangisinde kendinizi “Bu araba benim için yaratılmış” dersiniz? Octavia mı Qashqai mi? Teşekkürler.

  • Bahsettiğiniz araçların ikisinede sahibim qasqai keyfi tsi ile aynı diyebilirim tüy gibi kayması sessizliği.. Tabiki 1.4 tsi daha iyi gidiyor

 12. Merhaba yeni qashqai ile passat arasında gidip geliyorum,tamamen farklı olmalarına rağmen rakamlar aynı civarda,net yorum alabilirmiyim..teşekkürler..

 13. Oncelikle yorumlariniz tum modeller icin gercekten tarafsizca .Sizi kutlarim.1.2 otomatik vites QASHQAI dusuncelerinizi ogrenebilirmiyim.Senede 10.000 km civari genelde sehirici kullanimi ile sizce eger mi acaba ….. diger secenek ise MAZDA 3 hb otomatik .Tesekkur ederim.

 14. merhabalar benım sormak istediğim araç 1.2 qq klima acıkken uzun yolda ve yokuslarda yığılma yapıyormu tesekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

%d blogcu bunu beğendi: