İçeriğe geç

GELECEKTEN KORKMUYORUM: BMW i3

bmw i3 x ismail terzi 35mm (9)

BMW i3’e dair ilk anımı hatırlıyorum: 2011 kışında, öğrencisi olduğum mühendislik fakültesinin yüksek tavanlı kantininde, çift katlı kağıt bardağımı dolduran akşam kahvesi ve global otomotiv mecmualarından biriyle sonraki dersimi bekliyordum. Seksenli yıllarda inşa edilen yapının zamansız ve yalın iç mekanında, her zaman olduğu gibi, dikkat dağıtıcı bir hareketlilik ve gürültü hakimdi.

Önümdeki derginin sayfaları arasında dolaşırken karşıma çıkan bir haberin başlığına dikkat kesildim: BMW’nin Mega Şehir Otomobili Prototipi Test Ediliyor!

Elektrik enerjisinin geleceğin ulaşım çözümlerinde vazgeçilmez bir yer edineceği gerçeği o dönemde yeni yeni ortaya çıkıyor ve etkisini giderek daha belirgin hale getiriyordu. Otomobil sevgisiyle büyüyen ve hobilerinden gelecek planlarına kadar hayatının hemen her detayını dört tekerlek üzerinde şekillendiren bendeniz, genç bir elektrik-elektronik mühendisi adayı olarak biricik tutkusunun uzmanlık alanıyla yakınlaşmasından büyük bir heyecan duyuyordum. Birbirini tanımayan iki yakın arkadaşımızın tanışıp kaynaşmasıyla duyulan heyecan gibi…

BMW elektrikli ulaşım konusunda fazlasıyla cesur bir hamle yapmış ve BMW i isimli alt markasını yaratmıştı. O dönem yüzüncü yaşını kutlamaya yaklaşan ve tarihini otomotiv geleneğinin ikonik parçalarıyla süsleyen Alman üretici, otomobil kavramını sıfırdan ele alacak kadar yenilikçi davranıyordu. Bu nedenle BMW i tarafından hazırlanan tasarımlar daha önce üretilmiş hiçbir BMW’ye benzemiyor ve gelecekten gelmiş gibi görünüyordu.

bmw i3 x ismail terzi 35mm (6)

Zaman akıp gidiyor ve gelecekten gelenler dahi bu akışa karşı koyamıyor. Bir akşam okul kantininde gördüğüm kübik formlu kamuflajlı prototip seri üretime gireli yaklaşık dört yıl oldu ve geçtiğimiz yıl makyajlandı. Sevgili zaman, bu ne hız! Derken, sabırsızca yükselen korna sesiyle irkiliyorum. Avrupa’nın en büyük mega şehirlerinden birisi olan İstanbul, trafik ışıklarında beklerken anıların sıcaklığına dönmenize birkaç saniyeliğine dahi izin vermiyor. Böylece BMW i3 otomobilimi hareketlendiriyor ve elektrik motorunun anında ortaya çıkan karakteristik torkunu sessizce sürate dönüştürüyorum. Dört saniyeden kısa süre içerisinde 60 km/s bandını geride bırakmış olmak, az evvelki kornanın kaynağını dikiz aynasındaki minik bir noktaya dönüştürmek anlamına geliyor. Demek istediğim, i3 şehrin hızından korkmuyor. Zamanın hızı mı? Ondan kim korkmaz?

Hızdan söz etmişken rakamların neler anlattığına kulak verelim: 184 bg güç, 270 nm tork ve 6.9 saniyelik 0-100 km/s verisi… BMW i3s tamamen elektrikli bir otomobil olduğundan menzil verisini de paylaşmak yerinde olacaktır. Otomobilin kataloğu size tam şarj ile 280 km yol alabileceğinizi söylüyor. İstanbul trafiğinin düşüncesi ise biraz farklı: Yaklaşık bir haftalık birlikteliğimiz boyunca, BMW i3s’in bataryalarını birkaç kez tamamen doldurdum ve her defasında yaklaşık 230 km yol aldım. Bu değer sizin için yeterli değilse, içten yanmalı motorla hareket eden otomobilinizin yakıt tankını iki üç günde bir dolduruyor olmalısınız.

bmw i3 x ismail terzi 35mm (10)

Öte yandan rakamlar bu hikayenin çok küçük bir kısmını anlatıyor. BMW i3’ten söz edeceksek fikirlerin ve vizyonun irdelenmesi gerek. Örneğin otomobilin yaşam alanını oluşturan, yani etrafınızı saran materyalden, karbon fiberden söz etmek istiyorum. Hızın, dayanıklılığın, hafifliğin ve esnekliğin gerekli olduğu hemen her noktada ihtiyaç duyulan karbon fiberin otomotiv sektöründeki yayılımı yarış otomobilleri ve egzotik spor otomobiller vasıtasıyla sağlanmıştır. Mühendisliğin kıymetlilerinden biri olarak kabul görmüş bu malzemenin bir şehir otomobilindeki ilk uygulaması ise BMW i3 ile gerçekleşmiştir. Formula 1 otomobillerine hayat veren ve çelikten beş kat daha fazla dayanım sağlayan karbon fiber ile çevrelenerek sürüş yapmak nasıl hissettiriyor dersiniz? Egzotik!

bmw i3 x ismail terzi 35mm (3)

İstanbul parçalı bulutlu bir sonbahar gününe uyanmakta. Şehrin tarihi semtlerinden birinde yer alan çok katlı bir otoparkın terasında, iki arkadaşımla birlikteyim. Kahveler henüz soğumadı, şehir henüz yataktan çıkmadı… Bense arkamda gün doğumu, karşımda arkadaşlarım, otomotiv teknolojilerinin toplumsal etkilerine ve BMW i3’e ilişkin düşüncelerimi iştahla ortaya koymaktayım. Bir ara, bana bakan gözlerin kedim kadar ilgili göründüğünü fark edince durmam gerektiğini anlıyorum. Gerçekten de şu an durmak ve şehri dinlemek gerek. Tarihi bir limanın yanı başındaki bu terasta sabahları dalga seslerini dinlerken kahvenizi yudumlayabilir ve Galata Kulesi’yle arkadaşlık kurabilirsiniz. Güneş dar sokakları aydınlatacak kadar yükseldiğinde ise dalgaların sesi yerini trafiğin sesine bırakmaya koyulacaktır.

Sabahın kokusu kahve ve yosun kokusuna karışırken, trafiği oluşturan tüm taşıtların elektrikle hareket etmesi durumunda ortaya çıkacak sessizliği ve temizliği hayal ediyorum: Bir yanda dalga sesleri ve boğaz esintisi, diğer yanda motor sesleri ve egzoz gazı. Bir yanda arzulanan gelecek, diğer yanda an. Taze bir nefes için şehri uyutmaya gerek duymayacağımız bir yaşam hayalindeyim ki kullandığım otomobil bu hayale omuz veriyor. Demek istediğim, i3 şehrin hengamesinden korkmuyor.

bmw i3 x ismail terzi 35mm (5)

Şehre karışıyor ve Beyoğlu sokakları boyunca 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında sergilenen çalışmaları inceliyoruz. Öğrenme biçimi olarak tasarım ve tasarım biçimi olarak öğrenme yaklaşımının hakim olduğu çalışmalar tasarım disiplininin sınırlarını zorluyor. Bilgi toplumunun geleceğine dair bazı çalışmalar epey ilgimi çekerken, aynı zamanda Abraham Lincoln’ün bir sözünü hatırlatıyor: ‘Geleceği öngörmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.’

BMW geleceğin şehir otomobiline ulaşmak için mevcut modellerin evrimini izlemek yerine, BMW i markasını yaratmayı ve otomobil üretimine sil baştan yaklaşmayı tercih etti. Bir otomobilin tasarım, üretim, kullanım ve geri dönüşüm olmak üzere dört ana fazdan oluşan yaşamı, BMW i markasıyla yeniden ele alındı. Peki yarınların şehir otomobili yaratıldı diyebilir miyim? Gönül rahatlığıyla! Zira BMW i3 ile İstanbul’da yaptığım sürüşlerin alıştığımdan çok daha huzurlu olmasına başka bir anlam yükleyemiyorum. Yakıt tüketim gideri, menzil ve performans figürleri gibi rasyonel detaylar ise beklentileri aşacak bir seviyede…

Abraham Lincoln haklıysa, BMW i3 ile geleceğin şehir otomobilini öngördüğümü söyleyebilirim. O halde, gelecekten korkmuyorum!

*

bmw.com.tr için kaleme aldığım bu hikayenin fotoğraflarını 35mm analog film ile kaydettim. Serinin tüm fotoğrafları, dijital dünya filtrelerine maruz bırakılmamış orijinal tonlarıyla aşağıda yer alıyor. Sevgiyle.

1 reply »

 1. Uzun süredir bir blog yazını okumamıştım. Özlemişim. 🙂
  Seninle de henüz yüz yüze tanışma fırsatını yakalayamadım. Gaziantep’de iken tanışma fırsatını kaçırmıştım bir daha da fırsat olmadı.

  Bu arada ben hâlâ mühendislik fakültemden ayrılamadım. 😀 Biz ekipçe Tubitak Efficiency C. yarışlarına katılımla başlayarak, şuan bazı şirketlere vs. elektrikli araç yapıyoruz.
  Elektrikli araçlar hakkında teknik olarak sormak istediğim şeyler var. Umarım iletişime geçebiliriz.

  Analog fotoğraflar çok güzel, yazıların da öyle.
  Görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

INSTAGRAM

Pink Floyd klipleriyle benzer duygular uyandıran kısa, sade bir sürüş. Otomobilden çayırlara taşan High Hopes solosu eşliğinde Kodak Gold filme kaydettiğim fotoğrafları yine aynı şarkı çalarken paylaşıyorum. #35mm #leica #leicaM6 #kodakgold200 #filmphotography #filmisnotdead #filmcommunity #mini #cooper #roadtrip
Otelde sabahın ilk yumurtası kırılmamışken, Münih’ten yola çıkıyor ve güneye, Enzo Ferrari’nin evi Modena’ya doğru sürüşe başlıyorum. Avusturya sınırını geçtiğimde, navigasyon ekranında tanıdık köylerin isimleri beliriyor. Geçen Mayıs ayında çığ yüzünden kapalı olduğu için bana ve M2 Competition otomobilime yol vermeyen Hahntennjoch Geçidi’nin Kasım’da açık olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Yine de üçüncü kez denemeye değmez mi? O akşam autostrada üzerinde 110km/s sabit hızla yol alırken gün içinde olanları zihnimde tekrar tekrar oynatıyorum: Hahntennjoch açıktı, bomboştu, karla kaplıydı… Gran Turismo teaser’ı gibi görünen bu sürüş cennetinde 340bg’lik arkadan tahrikli bir ateşli hatchback ile tek başımaydım. Yaklaşık üç saat boyunca sadece sürüş yapmış ve yoruldukça fotoğraflar çekmek için mola vermiştim. İlk iki denememde beni yoldan çeviren Hahntennjoch, bu kez eli açık davranarak büyük bir hediye sunmuştu. Yoğun sürüş deneyimi, soğuk hava ve 2000 metrede kardan yansıyan sert güneş ışığı bir araya gelince enerjim beklediğimden çok daha çabuk tükeniyor ve otoyolda birkaç kez başım öne düşüyor. Yakıt tankları eşek idrarıyla doldurulmuş gibi görünen bir istasyonda mecburen duruyor ve bir kahve daha alıyorum. Neyse ki İtalya’da kötü kahve içmek söz konusu değil… İçeriden Coşkun Aral kadar yelekli bir pompacı çıkıyor ve yakıt almayacağımı anlayınca bozuk bir yüz ifadesi takınıyor. Ona bir sigara veriyorum derken elimdeki Leica ilgisini çekiyor, biraz sohbet ediyoruz ve makaramdaki son birkaç kareyi onun için kullanmaya karar veriyorum. 36 kare tükendiğinde, yorgunluktan makarayı geri sarmayı unutuyor ve kameranın kapağını açtıktan birkaç saniye sonra hatamı fark ediyorum. O anda pompacının tüm aile bireylerine küfür ederek kapağı tekrar kapatmama rağmen film hasar görüyor. Keyfim kaçsa da Enzo Ferrari’nin köyünde buna üzülecek değilim, yarın görmem gereken bir hiper otomobil sergisi var, şimdi tekrar yola koyulmalıyım. #35mm #leica #leicaM6 #kodak #portra800 #filmphotography #filmisnotdead #bmw #m140i #roadtrip
16 yaşındaki oğlu McLaren’da mühendislik stajına başlayan arkadaşım Marc dün şöyle bir şey söyledi: Otomobil hayatımızı şekillendiriyor. Oğluma yıllar önce bir proje otomobili hediye etmeseydim, bugün Senna motoruyla uğraşıyor olmayacaktı. Geçen hafta, yeni otomobilimle ilk sürüşümü Ankara’dan İstanbul’a yaptım. Eve vardığımda, Emre ve Ümit onu incelerken, son enerjimle o anları kaydettim. Film banyodan bugün çıktı ve fotoğraflara bakarken Marc’ı hatırladım, ona hak verdim. Evet, otomobil hayatımızı şekillendiriyor. Öyle olmasaydı, 35 yıllık bir klasiğin içinde üç yaşına dönen Emre ve Ümit hayatımda olmayacaktı. Otomobiller, güzel şeyler, iyi ki varlar.
“Bahçeköy-Kemerburgaz orman yolu geceyarısından sonra esrarengiz bir yere dönüşür. Işıkları olmayan bu yol, gecenin sessizliğinde diğer otomobilleri aydınlatır ve sürate rüzgar sesiyle alkış tutar. Burada günaşırı sürüşe çıktığım gecelerin bazılarında, ancak Comfortably Numb solosuyla erişebildiğim yükseklikleri gördüğümü hatırlıyorum. Farlar sarımtırak bir perde oluşturur ve yaprakların, trafik tabelalarının ve parlayan asfaltın rolleri paylaştığı bir kısa film başlar. Üç beş dakikalık bu performasın sonunda ise hararetin ve nefesin normale dönüşü beklenir,” diye yazmışım üç yıl önce. Bu sonbaharda bir değişiklik yaptım ve İstanbul’daki gece sürüşlerimin vazgeçilmezlerinden olan yolu elimde kameram, gündüz vakti, yürüyerek geçtim. Hızla yaklaşmaya ve hızla geride bırakmaya alıştığım tanıdık virajları adım adım deneyimlerken çektiğim analog fotoğraflar, yeni bir alışkanlığın hatırası olarak böylece kalsın. #35mm #leica #leicaM6 #kodakportra #filmphoto #filmisnotdead #istanbul
Gün boyu ‘Friends Will Be Friends’ şarkısını mırıldanmış ve gelişigüzel, özensiz analog fotoğraflar çekmiştim. Tam da Kodak Gold’un sevdiği gibi...
Güzel bir haber: Benim de yazarlarından biri olduğum Borusan Turuncu, Uluslararası Stevie İş Ödülleri 2019’un blog kategorisinde altın ödüle layık görüldü. Hafta sonu Viyana’da düzenlenen törende Borusan Holding’i ve Turuncu’nun 150’den fazla yazarını temsil etmek gurur vericiydi. Blogu kuran ve yaşatan sevgili arkadaşım Merlin’le birlikte, tüm dünyadan yüzlerce iş insanına hikayenin profesyonel yaşamdaki kıymetini hatırlattık. #borusanturuncu #stevies2019
Bu hafta Yeni BMW 3 Serisi için hazırlanan bir filmin sunuculuğunu yaptım. Yaklaşık yirmi kişilik kalabalık bir ekip olarak, çekimde otuz saatten fazla zaman geçirdik. Yorucu fakat çok keyifli bir deneyimdi. Set ekibinin bir arada çalışma uyumundan ve kısa bir film için sarf edilen çabadan o kadar etkilendim ki aralarda birkaç kare otomobil fotoğrafı kaydederim düşüncesiyle kamerama sürdüğüm filmi bu insanlara adamak istedim. Gördüğünüz fotoğraf seti Leica M6 ile Cinestill 800T filme kaydedildi. Herhangi bir dijital müdahale içermeyen fotoğrafların anormal renklerini ise deprem yarattı. Evet. Filmin banyosu sürerken başlayan deprem elektrik akımını sertçe dalgalandırınca, renkler bu hale geldi. Hatta bazı karelerde kimyasal damlacıklarının izlerini görebilirsiniz. Analog fotoğrafçılığın hem cilvesi hem öğretisi: İyi düşün fakat her şeye hazırlıklı ol. Hayat gibi. Bu arada söz konusu film yakında BMW Türkiye’nin dijital mecralarında yayına girecek. Bu fotoğraf seti ise hissetmediğim depremin, senfoni orkestrası gibi çalışan bir ekibin ve keyifli bir sunuculuk deneyiminin hatırası olarak kalacak. #35mm #leica #leicaM6 #cinestill800t #filmphoto #filmisnotdead #filmphotomag #minimalcar #bmw #3series
Önümüzde yol almakta olan gri renkli ticari aracın gövdesi en az yirmi yıllık yayların üzerinde bir o yana, bir bu yana esniyor. Aramızdaki toz bulutu ve daha da önemlisi, sol alt köşesi macunla onarılmış bagaj kapağı, yükleme alanındaki mangalı görmeme engel olamıyor. Toprak zemindeki çeşit çeşit kusurun titrettiği is bağlamış kirli telin mangala her vuruşu beynimde yankı buluyor. Üstüne üstlük, bir çift karpuz her virajda düzensizce yer değiştirerek mangala çarpıyor ki yeşil meyvelerin bu göçebe halleri burnumuzun dibinde dünyanın en kaotik piknik yolculuğunun yapılmakta olduğunu hissettiriyor. Yayla Yolunda isimli son yazıma profildeki linkten ulaşabilirsiniz. #35mm #leica #leicacamera #filmphoto #minimalcar #subaru #impreza #leicaM6 #acros100 #filmisnotdead #analogue #bw
Tanıdığım en dağınık karakterlerden bir tanesi: Lotus Esprit S4S. Temel mimari ögeleri birbirinden habersiz mühendislik takımları tarafından, Lego’ya savaş açmak niyetiyle birleştirilmiş gibi hissettiren bu otomobil özellikle İstanbul trafiğinde eşsiz bir deneyim yaratıyor. Her şeyden önce çevrenizdeki meraklı gözlere bunun bir İtalyan egzotiği olmadığını ve sarhoş İngilizlerin elinden çıktığını izah etmeniz gerek. Çiçekçi ablalar, gençler, yandaki otomobilin arka camından sarkan çocuk… Herkes bir açıklama bekliyor. Dahası, kama formlu ve sarı renkli bir spor otomobilin içindeyken, varlığını kimsenin tahmin etmediği sefaletinizi açık etme lüksünü bulamıyorsunuz. Her trafik ışığını hararet yapma eğilimine dönüştüren dört silindirli turbo beslemeli motora, dirseğinizden fazlasını soğutmayan klimaya ve ortalama bir otomobilin kapı kolu hizasında kalan görüşe karşın gülümsemeniz ve çevrenizdekileri dört başı mamur bir sürüş deneyimi yaşamakta olduğunuza ikna etmeniz gerekiyor. Tam da James Bond’un su altına harareti engellemek için indiğini düşünmeye başlamışken trafik açılıyor ve yetmişlerin debriyaj pişiren süperspor deneyimi bir anda yirmi yıl ilerliyor. Turbo doluyor, yarış otomobili egzozu tiz ve yırtıcı frekanslarla titriyor ve sürat sadece sürücüyü değil otomobili de uyandırıyor. İşte o anda klimasız dakikaların, hararet korkusunun ve yaptığınız açıklamaların karşılığını alıyor ve doksanlarda çekilmiş bir otomobil programına düşüyorsunuz. Bu saniyelerde kabinin Turbo sakız koktuğuna yemin edebilirim. Sürüş sona erdiğinde, otomobilden inip sırtıma yapışan üstümü havalandırırken giysilerime sinen şeyin Turbo sakız değil, benzin kokusu olduğunu anlıyor ve gülümsüyorum. Modern otomobil her şeyin daha fazlasını sunan ve nezaket kurallarını aksatmayan ikiyüzlülüğüyle Lotus’u küçümsüyor. Lotus ise İngilizceden İngilizceye altyazı gerektiren aksanıyla bir küfür savurup, açılıp kapanan farlarını gövdesine gömüyor ve huzurlu bir akşam uykusuna dalıyor. Ne makine ama! #35mm #leica #filmphoto #minimalcar #lotusesprit #leicam6 #kodakgold200 #istanbul #filmisnotdead
%d blogcu bunu beğendi: